Z końcem roku urlop nie przepada

2013-01-07 11:45:50 (ost. akt: 2013-01-07 11:45:50)

Choć rok się skończył, niewykorzystany w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy urlop wcale nie przepada. Można go bez problemu wykorzystać do końca września 2013 roku.


Podstawową zasadą jest, by pracownik wykorzystywał urlop w roku, w którym nabył do niego prawo. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn przysługujący urlop nie zostanie wykorzystany. Powodem mogą być długotrwałe zwolnienia lekarskie lub sytuacje, gdy pracownik nie może pójść na urlop, gdyż jest niezbędny w firmie. Niewykorzystany urlop, na szczęście, nie przepada wraz z upływem roku. Zgodnie z Kodeksem pracy, można go wykorzystać do końca trzeciego kwartału następnego roku.
Oczywiście, nie można pójść na taki urlop bez wiedzy i zgody pracodawcy. Z drugiej jednak strony, pracodawca nie może wysłać pracownika na urlop w ustalonym przez siebie terminie. Jednym słowem, pracodawca i podwładny musza się dogadać co do terminu wykorzystania zaległego urlopu. Jest jednak wyjątek — pracodawca ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop w przypadku, gdy znajduje się on w okresie wypowiedzenia.
Zasada wykorzystania zaległego urlopu do końca września kolejnego roku nie dotyczy urlopów na żądanie. Są one bowiem udzielane na wniosek pracownika wtedy, gdy go potrzebuje. Jeśli nie wykorzysta przysługujących mu 4 dni urlopu na żądanie, nie przechodzą one na kolejny rok.
Zaległy urlop powinien być wykorzystywany w naturze. Pracownik nie może nie pójść na urlop i zażądać wypłacenia ekwiwalentu za jego niewykorzystanie. Pieniądze zamiast wolnego przysługują tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy pracownik kończy zatrudnienie u pracodawcy, a nie wykorzystał całej przysługującej mu puli urlopów. Jeśli natomiast pracownikowi kończy się umowa o pracę, ale zostanie zatrudniony ponownie u tego samego pracodawcy, ekwiwalent mu nie przysługuje. abc

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ewa #1226497 | 31.11.*.* 23 paź 2013 22:08

    Prosze o pomoc. Co w przypadku gdy od roku 2009 zostal mi zle naliczany urlop (zamiast 26 to 20 dni). W tym miesiacu wszystko sie wyjasnilo i mam sporo zaleglego ale czy licza sie one wlasnie od tego 2009 roku?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz