Praca zdalna w wolnym czasie

2017-08-16 12:00:14 (ost. akt: 2017-08-16 12:02:51)
Praca zdalna w wolnym czasie

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Wypalenie zawodowe wynikające m.in. z przepracowania i rutyny jest w Polsce coraz częstszym zjawiskiem. Nawet bardzo udany urlop nie jest w stanie poprawić naszego zniechęcenia do pracy. Podpowiadamy jak to zmienić.

Dla wielu etat, pensja, stałe godziny pracy to ciężar, a dla innych rodzaj stabilizacji, z której bardzo ciężko zrezygnować. Dlatego decyzja o całkowitej zmianie swojego życia, rezygnacja ze stałego miejsca zamieszkania oraz niejednokrotnie rozstanie z najbliższymi wymaga dużej odwagi i cech charakteru, które tą zmianę udźwigną.
Według raportu „Wędrowcy” opracowanego przez Hatalska.com, dla ponad 83 proc. nomadów (wędrujący pracownik) najważniejszą wartością w życiu jest wolność. Z kolei drugie miejsce w tym badaniu (78 procent) zajęła niezależność.

Z raportu wynika też, że najatrakcyjniejszym rodzajem pracy dla cyfrowych nomadów jest samozatrudnienie, prowadzenie własnej działalności i freelancing (91 proc.) Pracę na etat w biurze wskazało zaledwie 5 proc. respondentów. Wśród nomadów zdarzają się także osoby, które zatrudnione są u jednego pracodawcy, ale pracują zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.
Dzięki pracy zdalnej podróżowałem po całym świecie, ale najwięcej czasu pracowałem i odpoczywałem w miejscach gdzie zazwyczaj ludzie wybierają się na wakacje: Gran Canaria, Minorka, Portugalia, Hiszpania – widok na morze lub ocean przy porannym sprawdzaniu maili jest bezcenny. Dla mnie największą zaletą pracy zdalnej jest wolność miejsca zamieszkania, nieograniczone podróże, a także system płacowy, który opiera się na zasadzie standaryzacji wysokości pensji. Podróżując po świecie zarabiam jak pracownicy amerykańskich korporacji i nie muszę nosić krawata — mówi Leszek Bednorz, cyfrowy nomada.

Praca zdalna współczesnych nomadów w dużym stopniu zależna i możliwa jest dzięki technologii. Pracodawcy wiedzą, że oferta pracy zdalnej to często jedyna możliwość pozyskania najlepszych specjalistów np. w branży IT, ale wciąż ciężko im zrezygnować z nadzoru i kontroli. Dlatego 69 proc. respondentów uznało, że platforma do spotkań online mogłaby pomóc w komunikowaniu się z pracownikami zdalnymi.
Takie platformy już istnieją. Dzięki nim pracownicy sami decydują kiedy aplikacja ma być aktywna i ma monitorować czas ich pracy, a kiedy nie. — Godziny pracy pracowników nie są narzucane
i kiedy w dzień możemy poświęcić czas na opalanie i surfing to wieczorem rozpocząć pracę — mówi Leszek Bednorz. — Aplikacje tego typu stosują największe firmy na całym świecie. Powstaje również wiele programów ułatwiających planowanie i komunikacje w zespołach, w których wszyscy członkowie pracują zdalnie i nie są w stanie spotykać się twarzą w twarz na codziennych zebraniach — dodaje. KrKomentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB