Proste zasady dress code'u w pracy

2018-01-23 09:50:28 (ost. akt: 2018-01-23 10:14:19)
Proste zasady dress code'u w pracy

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Czy w dzisiejszych czas ktoś w ogóle jeszcze zwraca uwagę na to, jak ubieramy się do pracy? Okazuje się, że tak. Mimo ogromnego postępu i przyspieszenia kwestia adekwatnego ubioru nadal pozostaje na swoim miejscu.

Odpowiedni ubiór do pracy może okazać się nie lada wyzwaniem - zarówno dla samych pracowników, jak i ich przełożonych. Z badan CBOS wynika, że 62 proc. Polaków uważa, że wygląd ma duży lub bardzo duży wpływ na powodzenie zawodowe. Mamy więc świadomość, że powiedzenie „jak cię widzą, tak cię piszą” często sprawdza się w praktyce.

Z drugiej strony, wielu z nas nie przepada za formalnym, niczym niewyróżniającym się strojem. Zwłaszcza, gdy musimy dopasować go nie tylko do wymogów służbowych, ale także do pogody.

Nierzadko jednak ubiór, który chciałoby się założyć, gdy żar leje się z nieba nie idzie w parze z oczekiwaniami pracodawcy. A ten z kolei ma prawo wymagać, by w środowisku pracy personel nosił odpowiedni strój służbowy.
Nie dotyczy to oczywiście wszystkich branż i zawodów, jednak większość pracowników, niezależnie od stanowiska i wykonywanych obowiązków, musi dostosować się do ogólnie przyjętych zasad ubioru w firmie. Mimo że podczas upałów trudno o komfort w dopasowanej garsonce lub pod ciasno zawiązanym krawatem, to w przypadku niektórych firm i stanowisk nie można tego uniknąć. Na razie upały nam nie grożą, więc skupmy się na ogólnych zasadach.

Ubiór pracownika stanowi także wyraz szacunku względem klientów.


Pracodawca, który ma określone wymagania co do stroju służbowego swoich podwładnych, może je ustalić w wewnętrznym regulaminie pracy.
Pracownicy powinni mieć jednak szansę zapoznania się z obowiązującymi zasadami – treść regulaminu musi zostać podana do ich wiadomości w sposób powszechnie przyjęty w firmie. Zasady firmowego dress code’u można również sformułować w wewnętrznej instrukcji albo bezpośrednio w umowie o pracę. Jeszcze przed jej podpisaniem warto, by kandydat na dane stanowisko zapoznał się z wymaganiami co do stroju obowiązującymi go w nowym miejscu pracy.

O to, by pracownicy przestrzegali służbowego dress code’u szczególnie dbają korporacje — nierzadko spotykanym rozwiązaniem jest zapoznanie nowych pracowników z zasadami ubierania się na przykład za pomocą krótkiego poradnika.

Jasno określony dress code jest bowiem jednym z elementów kultury organizacyjnej, który świadczy nie tylko o profesjonalizmie pracowników, ale stanowi także wyraz szacunku względem klientów. Badania pokazują, że może też znacząco wpływać na wiarygodność firmy w oczach jej kontrahentów.

W mniejszych firmach wskazówki mają zwykle bardziej ogólny i mniej sformalizowany charakter. Przeważnie dotyczą stonowanej kolorystyki oraz nieeksponowania partii ciała, których pokazanie uchodzić może w środowisku zawodowym za przejaw braku profesjonalizmu. Często zakazuje się noszenia np. dżinsów, klapek oraz bluzek i sukienek odkrywających ramiona lub posiadających zbyt głęboki dekolt.
W tak wyznaczonych ramach pracownik decyduje o swoim ubiorze zgodnie z osobistymi preferencjami. Kr

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ~xyz #2674273 | 81.190.*.* 2 lut 2019 18:38

    Nie wszędzie to obowiązuje. W Olsztynie jest urzędnik na którego wołają "rudy". Pracuje w ZDZiT. Krótkie spodenki, czapeczka z daszkiem, trupia czaszka na koszulce lub w ogóle prezencja typu "menel". Co ciekawe - praca rudego polega m.in. na sprawdzaniu poprawności ubioru olsztyńskich przewoźników oraz czystości pojazdów.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz