Nauka nie idzie w las, czyli senior i jego kwalifikacje

2018-01-23 09:37:53 (ost. akt: 2018-01-23 09:38:02)
Nauka nie idzie w las, czyli senior i jego kwalifikacje

Autor zdjęcia: archiwum

Nadal w cenie są pracownicy z długim stażem. Wiedza i doświadczenie, gotowość do dalszej nauki, sprawiają, że osoby 50+ zostawiają w tyle młodszych.

W Polsce ponad 41 proc. osób po pięćdziesiątce pracuje zawodowo (badania Eurostat). Wciąż jest to wskaźnik niższy od średniego w krajach Unii Europejskiej, który wynosi ponad 50 proc. Liderem w tym rankingu jest Szwecja, gdzie pracuje prawie 74 proc. osób w wieku 55-64 lat. W Niemczech odsetek ten wynosi 64 proc., a w Danii ponad 62 proc.

Dojrzali pracownicy są dla firmy bezcenni. Dysponują doświadczeniem, które kompensuje ewentualny spadek uwagi czy szybkości działania. W aktualnym miejscu zatrudnienia wykorzystują z pożytkiem doświadczenie i wiedzę zdobyte w przeszłości w innych przedsiębiorstwach i branżach. Pomysły pracowników 50+ są innowacyjne, a przy tym wykonalne, ponieważ bazują na wieloletniej praktyce.

Dojrzały pracownik jest zazwyczaj bardziej lojalny, bardziej zaangażowany i szczerze utożsamia się z firmą. Ma także doświadczenie w sytuacjach kryzysowych, a więc wpływa uspokajająco na cały zespół. Może stać się mentorem i przewodnikiem dla młodszych kolegów. Pozytywnie wpływać na ich rozwój zawodowy.


Poza tym, co bardzo istotne, pracownicy 50+ potrafią uczyć się nowych umiejętności i przystosowywać do nowych technologii. Często nie chcą odchodzić na emeryturę, interesują się swoją karierą i rozwojem. Wybierając odpowiednią metodę nauki, mogą zdobywać nowe wiadomości i uczyć się kolejnych umiejętności i to efektywniej niż młodzież, ponieważ przez lata wypracowali własne strategie uczenia. Są także bardziej niezależni od wsparcia nauczyciela czy grupy. Chętnie biorą odpowiedzialność za własny proces uczenia. Kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB