50 złotych więcej na rękę

2015-01-05 11:53:41 (ost. akt: 2015-01-13 11:02:37)

1750 złotych brutto — tyle w tym roku wynosi minimalna pensja w Polsce. Oczywiście brutto. Osoby zarabiające najniższą krajową dostaną na rękę niecałe 50 złotych więcej. Wzrost płacy minimalnej wiąże się ze wzrostem innych świadczeń, obliczanych na jej podstawie.

50 złotych więcej na rękę

Autor zdjęcia: freeimages.com

W porównaniu do ubiegłego roku płaca minimalna wzrosła o 70 złotych brutto — w 2014 roku wynosiła bowiem 1680 złotych. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę kwotę netto, która zdecydowanie bardziej interesuje pracowników, wzrost zarobków jest nieznaczny. W ubiegłym roku osoba zarabiająca najniższą krajową dostawała 1237,20 zł, a w bieżącym będzie dostawać 1286,16.

Więcej w pierwszym roku pracy

Wzrost pensji minimalnej, choć nieznaczny, pociąga za sobą wzrost wysokości wielu innych stawek. Jedną z nich jest wynagrodzenie dla pracowników w pierwszym roku zatrudnienia. Zgodnie z prawem pracy osoba, która rozpoczyna pracę nie może w pierwszym roku zatrudnienia zarabiać mniej niż 80 procent pensji minimalnej. W tym przypadku wzrost również jest nieznaczny. W 2014 roku takie osoby nie mogły zarabiać poniżej 1344 złotych brutto, obecnie kwotą minimalną pensji w pierwszym roku pracy jest 1400 złotych brutto. Wraz ze wzrostem pensji minimalnej automatycznie wzrósł również dodatek za pracę w godzinach nocnych: między 21:00 wieczorem a 7:00 rano. Za każdą godzinę, którą w tym czasie przepracujemy należy nam się dodatek do pensji. Jego wysokość to 20 procent stawki godzinowej, która wynika z pensji minimalnej.

Wyższe odprawy i odszkodowania

Wyższa płaca minimalna to także wyższe odprawy dla pracowników, których pracodawca zwalnia w ramach zwolnień grupowych. Należy im się bowiem odprawa, której wysokość może wynieść maksymalnie 15 minimalnych pensji, czyli aż 26500 tysiąca. Wyższe będą także odszkodowania dla ofiar mobbingu i dyskryminacji w pracy. Jeśli zdecydują się one dochodzić swoich praw przed sądem, mogą liczyć na odszkodowanie, którego wysokość nie może być niższa niż najniższa pensja krajowa.

Nowe umowy lub wyrównania

Wyższa pensja minimalna to także dobra wiadomość dla tych pracowników, nad którymi z wielu względów wisi widmo komornika. Pamiętajmy, że komornik może zabrać pracownikowi z pensji taką kwotę, aby zostawić najniższa krajową. W tym roku będzie więc musiał zostawić 1286,16 złotych.
Osoby, które w ubiegłym roku zarabiały najniższa krajową, od stycznia powinny otrzymywać wyższą pensję. Czy to oznacza, że pracodawca musi podpisywać z takimi pracownikami nowe umowy? Niekoniecznie. Może podpisać nową umowę, zmieniającą warunki płacy i wynagrodzenia. Jednak może też wypłacać pracownikowi wyrównanie, czyli uzupełniać wynagrodzenie do wysokości świadczenia minimalnego. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, że do płacy minimalnej wlicza się nie tylko pensję zasadniczą, ale też różnego rodzaju pensje i premie. Jeśli łączna kwota wszystkich świadczeń przewyższa 1750 złotych brutto, pracodawca nie musi wypłacać podwładnemu wyrównania do najniższej krajowej.
abc

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. manicz j #1670578 | 88.156.*.* 20 lut 2015 11:29

    a w atucie 3zl na godzine

    ! - + odpowiedz na ten komentarz