Kto dostanie w tym roku pracę?

2015-01-12 14:50:30 (ost. akt: 2015-01-12 14:50:39)

Jak twierdzą specjaliści zajmujący się rynkiem pracy, w tym roku największe szanse na znalezienie pracy będą mieli wykwalifikowani pracownicy z wykształceniem zawodowym, jak i technicznym. Optymizmem napawają również prognozy przewidujące dalszy spadek bezrobocia w kraju do poziomu poniżej 10%.

Kto dostanie w tym roku pracę?

Autor zdjęcia: freeimages.com

Okazuje się, że pracodawcy w ostatnim czasie mają coraz większe problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. W tym roku ten problem prawdopodobnie jeszcze się pogłębi. Na krajowym rynku pracy brakuje spawaczy, mechaników, ślusarzy, operatorów wózków widłowych, elektryków czy monterów. Poszukiwani są również drukarze, tokarze oraz osoby do pracy na żurawiach.

W ubiegłym roku poziom bezrobocia spadał, a wiele firm miało problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych fachowców. Taka sytuacja to między innymi skutek ciągłego odpływu pracowników za naszą zachodnią granicę, gdzie wynagrodzenia są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Z powodu emigracji pracodawcy muszą też nierzadko konkurować ze sobą o wykształconych specjalistów, np. z branży informatycznej lub medycznej.

Wciąż warto studiować informatykę, jednak opłaca się wybrać konkretną specjalność, która zwiększy nasze szanse na znalezienie pracy. W roku 2015 w branży IT wciąż poszukiwani będą programiści aplikacji mobilnych oraz programiści Java.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB