Doradcy zawodowi w gimnazjach?

2015-05-28 13:02:56 (ost. akt: 2015-05-28 13:03:09)
Doradcy zawodowi w gimnazjach?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że od kwietnia 2016 roku w gimnazjach będą działać doradcy zawodowi.

Dotychczas z pomocy takiego doradcy mogli skorzystać starsi uczniowie, uczęszczający do szkół ponadgimnazjalnych. Minister edukacji do kwietnia przyszłego roku chce stworzyć system wsparcia zawodowego dla uczniów gimnazjum. Są plany, żeby uczniom w trzeciej klasie gimnazjum zorganizować cykl spotkań z doradcą zawodowym, które miałyby odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. Doradca miałby pomóc uczniom zdiagnozować ich mocne i słabe strony, posiadane umiejętności i talenty, ale nie tylko. Jego zadaniem byłoby także przedstawienie rodzicom gimnazjalistów oferty edukacyjnej lokalnych szkół ponadgimnazjalnych oraz możliwości zatrudnienia u lokalnych pracodawców.

Doradca zawodowy, czyli kto?


Minister edukacji zaznaczyła, że takim doradcą zawodowym nie może być jedynie doszkolony nauczyciel, a wykwalifikowany specjalista z szeroką wiedzą na temat rynku pracy. Od października 2014 roku trwa szkolenie takich właśnie doradców, którzy będą wspierać uczniów w planowaniu ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Szkolenia dla osób realizujących doradztwo zawodowe w gimnazjach potrwają do końca czerwca 2015 roku.

Zawodówka szansą na dobrą pracę


Na obecnym rynku pracy coraz bardziej doceniani są wykwalifikowani fachowcy, wyszkoleni ściśle w określonej dziedzinie. Trudniej jest znaleźć pracę osobom wykształconym bardziej wszechstronnie, absolwentom liceów ogólnokształcących i studiów o kierunkach humanistycznych. MEN, chcąc uświadomić uczniom gimnazjów, że szkoła zawodowa czy technikum nie są „gorszą alternatywą”, ogłosił bieżący rok Rokiem Zawodowców. Od lutego działa także serwis-mapa szkół zawodowych opisujący ofertę edukacyjną zasadniczych szkół zawodowych i techników w poszczególnych rejonach kraju. Resort edukacji podczas tych działań współpracuje z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy mogą umieszczać w serwisie oferty praktyk zawodowych dla uczniów – do tej pory firmy zgłosiły już ponad 5 tys. takich ofert.

Fundusze na edukację


Wyżej wymienione działania będą wspierane finansowo przez środki unijne. W nowej perspektywie finansowej UE znajdą się pieniądze dla przedsiębiorców, którzy stworzą u siebie miejsca praktyk, a także odpowiednie środki dla opiekunów praktyk i samych praktykantów. Do 2020 roku na polskie szkolnictwo jest do wykorzystania ponad miliard euro.

jk

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB