Młodzi bez pracy i szkoły

2015-05-29 13:45:20 (ost. akt: 2015-05-29 13:45:26)
Młodzi bez pracy i szkoły

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: unsplash.com

Nie pracują, nie uczą się i są młodzi. Czym jest NEET i ile takich osób mieszka w Europie?

Bezrobocie to niejedyny problem młodych ludzi w Polsce. Według statystyk przygotowanych przez OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), która zrzesza 34 rozwinięte państwa na świecie, około 35 milionów ludzi w wieku 16-29 lat nie pracuje, nie bierze udziału w szkoleniach i nie uczy się. Tę grupę określona mianem NEET (Not in Education, Employment, or Training). Według statystyk przygotowanych przez Eurosat młodzi ludzie w Europie będący w takiej sytuacji stanowią 12,8 proc. populacji między 15. a 24. rokiem życia. Ten problem występuje we wszystkich krajach członkowskich. W Bułgarii odsetek takich osób wynosi ponad 40 proc. W mniejszej skali dotyczy to takich krajów jak Holandia, gdzie ten odsetek to tylko 4,4 proc.

Sytuacja ekonomiczna nie pomaga w rozwiązywaniu tego problemu. Kryzys gospodarczy z początku drugiej dekady XXI sprawił, że bezrobocie wśród młodych w Hiszpanii czy Grecji to około 40 proc. W Polsce wskaźnik NEET w 2010 roku wyniósł 15 proc.

Brak obecności osób z grupy NEET na rynku pracy kosztuje gospodarkę objętych badaniem krajów 2 mld euro tygodniowo. Rocznie suma ta wzrasta do około 100 mld euro, co stanowi 1 proc całego PKB tych krajów. Najwięcej kosztuje utrzymanie młodych ludzi we Włoszech (26 mld EUR) i w Wielkiej Brytanii (16 mld EUR).

kraw

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB