Nie masz 18 lat i chcesz pracować?

2015-06-29 14:41:07 (ost. akt: 2015-06-29 15:13:29)
Młodzież chętnie podejmuje się w wakacje dorywczej pracy

Młodzież chętnie podejmuje się w wakacje dorywczej pracy

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

Ile mogą pracować w tygodniu osoby niepełnoletnie i czy do podjęcia pracy potrzebują zgody rodziców?

Niepełnoletnich, którzy chcą podjąć wakacyjną pracę można podzielić na dwie grupy. Tych, którzy nie ukończyli 16 lat oraz osoby w wieku 16-18 lat. Jaka jest między nimi różnica?

Osoby, które nie ukończyły 16 lat, nie mogą być zatrudniane przy pracach wzbronionych czyli uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Oprócz tego, osoba taka musi przedstawić opinię lekarza, który po jej przebadaniu stwierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do jej zatrudnienia na danym stanowisku. Warto wspomnieć, że młodociany nie może pracować dłużej niż sześć godzin dziennie i na pracę musi uzyskać pozwolenie od rodziców lub opiekunów prawnych.

Jeżeli chodzi o osoby, które ukończyły 16 rok życia, to oni nie potrzebują zgody rodziców do tego, aby podjąć pracę. Pracodawca ma jednak obowiązek poinformować rodziców albo opiekunów prawnych o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Szesnastolatki wykonywać prace lekkie, ale nie mogą spędzać na ich wykonywaniu więcej niż siedem, godzin dziennie. Do prac lekkich zalicza się takie, które nie powodujà zagrożenia dla rozwoju psychofizycznego młodego człowieka.
Niepełnoletnia osoba nie może pracować w porze nocnej i godzinach nadliczbowych. Pora nocna dla takich pracowników przypada w godz. 22.00-6.00. Należy także wspomnieć, że przerwa w pracy obejmująca porą nocną nie powinna być krótsza niż 14 godzin.

kraw

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB