Przedsiębiorco, pamiętaj o swoich rozliczeniach z PFRON

2016-01-18 09:13:43 (ost. akt: 2016-01-18 11:17:25)
Przedsiębiorco, pamiętaj o swoich rozliczeniach z PFRON

Autor zdjęcia: pixabay.com

Najbliższe dni będą bardzo gorące dla przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne. W środę mija termin kilku ważnych rozliczeń dla takich firm.

Firmy zatrudniające co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełen etat, ale niebędące w stanie osiągnąć zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie sześciu procent i płacą z tego powodu kary, muszą wypełnić i przysłać do środy (20 stycznia) deklarację roczną. Dotyczy ona firm, które przynajmniej raz w miesiącu były zadeklarowane do wpłaty na PFRON (z tytułu nieprzystosowania środowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych lub wpłaty związane z gospodarowaniem środków ZFRON). Do przesłania deklaracji i rozliczenia wpłat za cały 2015 rok są zobowiązani też przedsiębiorcy mający status zakładu pracy chronionej.

Do 20 stycznia wyżej wymienieni pracodawcy powinni wysłać do PFRON informację roczną o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Stanowi ona podsumowanie informacji miesięcznych wysyłanych cyklicznie do funduszu. Deklaracje należy wysłać w formie elektronicznej poprzez system e-PFRON2.
Zakłady pracy chronionej oraz zakłady aktywności zawodowej powinny pamiętać również, że do 20 stycznia muszą przysłać wojewodzie informację półroczną za drugie półrocze na temat spełniania warunków określonych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Również do środy mają czas firmy, które nie wykorzystały wszystkich środków z ZFRON. Chodzi o firmy mające status pracy chronionej lub nie mają tego statusu, choć mimo tego zachowały prawo do gromadzenia środków ZFRON z PIT-4 tylko od samych osób niepełnosprawnych. Środki te powinny zostać wykorzystane najpóźniej do 31 grudnia 2015. Jeżeli to się nie udało, to powinny je właśnie zwrócić do 20 stycznia 2016 roku.

kraw

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB