Jak skutecznie szukać pracy?

2016-06-27 13:22:54 (ost. akt: 2016-06-28 08:09:21)
Jak skutecznie szukać pracy?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Prawie każdy z nas choć raz w życiu zmierzy się z problemem poszukiwania pracy. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak skutecznie ją znaleźć i gdzie w ogóle rozpocząć poszukiwania. Każda kwestia ma znaczenie w sukcesywnym szukaniu zatrudnienia.

Przed rozpoczęciem poszukiwań należy zastanowić się nad strategią działania. Często znalezienie pracy zależy od CV. Tworząc je trzeba użyć kluczowych słów. Jeśli w ogłoszeniu są sprecyzowane wymagania, na przykład zaawansowana znajomość jakiegokolwiek języka, to w życiorysie i w liście motywacyjnym sformułowanie potwierdzające te umiejętności powinny znaleźć się na początku.

Przede wszystkim CV powinno być czytelne i stworzone w oryginalny sposób, nie schematycznie. Dobrze jest stworzyć listę placówek, w których można złożyć dokumenty. Pomoże to szybko ustalić strategię i być może dzięki temu pojawią się pierwsze rozmowy rekrutacyjne.

Na szukanie zatrudnienia należy poświęcić dużo czasu. Zasada jest prosta, im więcej się go przeznaczy, tym są większe szanse na znalezienie pracy w krótkim czasie. W obecnych czasach nie tylko w urzędzie pracy można jej szukać, ale też na specjalistycznych stronach internetowych, w lokalnej prasie, telewizji, w agencjach doradztwa personalnego, a nawet w rozmowie ze znajomymi może się okazać, że gdzieś potrzebny jest pracownik.

W dobie internetu można nawet skorzystać z możliwości dostarczenia ofert pracy na własny adres mailowy. Innym źródłem wykorzystywanym coraz częściej, są portale społecznościowe. Dzięki nim można nawiązać kontakt z przedstawicielami branży, która nas interesuje.

Przed wysłaniem CV, należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie posiadamy doświadczenie zawodowe i czy nasze umiejętności w pełni pokrywają się z wymogami z ogłoszenia. Pracodawcy biorą pod uwagę tylko 10 proc. nadesłanych życiorysów. Pozostałe 90 proc. nie odpowiada wymaganiom. Dlatego już wcześniej warto przygotować sobie listę nabytych umiejętności, opisać w niej swoje doświadczenie zdobyte u poprzedniego pracodawcy i przedstawić najważniejsze cechy osobowe. Pomoże to w rozmowie kwalifikacyjnej.

Bezrobotni często w ciągu dnia bywają w wielu placówkach w różnych porach. Dlatego warto cały czas przy sobie nosić dokumenty. Być może nawet podczas spaceru spotka się starego znajomego, u którego w firmie rozpoczyna się rekrutacja.

Trzeba się nastawić na to, że po jednej rozmowie nie zawsze dostanie się pracę. Ważne, aby się nie poddawać. Takie doświadczenie nauczy przyszłego pracownika, czego wymagają pracodawcy, wyćwiczy się umiejętność autoprezentacji i doceni swoje mocne strony. Pewność siebie rekruter szybko zauważy i być może dzięki temu, uda się dostać wymarzony etat.

mos

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB