Jesteś w ciąży - jesteś pod ochroną

2011-02-23 11:36:54 (ost. akt: 2011-02-23 11:37:21)

Ochrona prawna kobiety w ciąży zaczyna się w chwili, gdy informuje ona o swoim stanie pracodawcę oraz przedstawia mu zaświadczenie lekarskie. Od tego momentu pracownica nie może podejmować żadnej pracy, która może być uciążliwa lub szkodliwa dla jej zdrowia.

Jesteś w ciąży - jesteś pod ochroną

Autor zdjęcia: Dobrochna Bugiera

Kobieta w ciąży nie może wykonywać pracy związanej z wysiłkiem fizycznym, wykonywanej w mikroklimacie zimnym, ciepłym lub zmiennym, w hałasie i drganiach, przy monitorach, w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych i biologicznych, itp. Zakaz jest bezwzględny — w takich warunkach kobieta nie może pracować nawet wtedy, gdy wyraża na to zgodę.

Jeśli wykonywane do tej pory obowiązki stwarzają takie ryzyko, pracodawca musi przenieść kobietę w ciąży na inne stanowisko i zapewnić jej zarobki nie niższe niż przed ciążą. Pracownica w ciąży nie może:

• pracować w nocy i w godzinach nadliczbowych
• brać udział w służbowych wyjazdach (chyba, że wyrazi na to zgodę)
• zostać zwolniona, jeśli jest zatrudniona na umowę o pracę.

Wyjątkiem jest okres próbny, nieprzekraczający jednego miesiąca.
Jeśli kobieta jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub na czas próbny powyżej jednego miesiąca, a umowa ta rozwiązałaby się po upływie 3 miesiąca ciąży, umowa ulega przedłużeniu do dnia narodzin dziecka. Gdy przyszła mama zachoruje lub z powodu ciąży musi pójść na zwolnienie lekarskie, wówczas jej zasiłek chorobowy wynosi 100 proc. wynagrodzenia. ab

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB