Zatrudnij się w swojej firmie — na własny rachunek i własne ryzyko

2012-09-17 11:23:28 (ost. akt: 2012-09-17 11:25:38)

Często jesteśmy zmęczeni nasza pracą etacie — mamy dość sztywnych godzin pracy, wrednego szefa czy niskich zarobków. Wtedy pojawia się pomysł: samozatrudnienie lub własny biznes. Zanim pójdziemy na swoje, warto dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw.

Zatrudnij się w swojej firmie  — na własny rachunek  i własne ryzyko
Samozatrudnienie polega na prowadzeniu własnej firmy, a działalność gospodarczą podejmuje się na własny rachunek, ale też na własne ryzyko. Przechodzenie pracowników z pracy etatowej na własną działalność często jest wymuszane przez pracodawcę, który chce w ten sposób obniżyć swoje koszty i uniknąć ograniczeń nakładanych przez kodeks pracy. Na szczęście nie jest to regułą. Coraz więcej osób świadomie decyduje się na własną działalność, zdając sobie sprawę, że ze swego statusu mogą czerpać wiele korzyści. I przede wszystkim — pracować tylko dla siebie.

Sam zatrudnij podwykonawcę
Decydując się na samozatrudnienie możemy pozbyć się wielu krępujących nas więzów. Nie musimy pracować od ósmej do szesnastej ani siedzieć za firmowym biurkiem. Swoje obowiązki wykonujemy kiedy chcemy i jak długo chcemy, gdyż liczy się efekt końcowy naszej pracy. Swoich zadań nie musimy wykonywać osobiście, można ją zlecić podwykonawcom. Zaletą własnej działalności jest też możliwość pracy dla kilku zleceniodawców jednocześnie.

Mniej podatku, więcej w kieszeni
Osoby prowadzące własną działalność mają też wiele przywilejów. Od przychodów mogą odliczać wszystkie wydatki, które choćby pośrednio związane są z wykonywaną pracą: koszt paliwa czy leasingu samochodu, kupno sprzętu komputerowego, dokształcanie czy rachunki telefoniczne. Polega to na tym, że od przychodów swojej firmy odejmuje się wszystkie poniesione koszty
O atrakcyjności samozatrudnienia decydują też niższe składki na ubezpieczenie społeczne, które, jak wiadomo, nijak nie przekładają się na wyższe emerytury. Więcej pieniędzy zostaje nam w kieszeni i sami możemy zdecydować, w jaki sposób zabezpieczymy nasza przyszłość.

Dla systematycznych i zmotywowanych
Choć ma wiele oczywistych zalet, samozatrudnienie nie jest rozwiązaniem dla każdego. Praca w warunkach „nikt mi nic nie każe” będzie trudna dla osób które maja problemy z systematycznością i samodyscypliną. Na własnej działalności najlepiej sprawdzą się więc osoby zorganizowane i samodzielne, które potrafią gospodarować czasem i wyznaczać sobie terminy wykonania zadań. Niezbędna jest też silna motywacja do pracy. Trzeba też pamiętać, że samozatrudnienie wymaga wiele papierkowej pracy, do której nie każdy z nas ma głowę.

W czasie choroby wypłaty nie będzie
Samozatrudnienie ma też inne wady — prowadząc własną działalność w większym stopniu odpowiadamy za jakość wykonywanej pracy. Nie podlegamy też ustawowej ochronie, jaka gwarantuje nam prawo pracy, przede wszystkim nie mamy prawa do płatnego urlopu i zasiłku chorobowego przez pierwszy miesiąc choroby. Ponosimy też ryzyko gospodarcze – musimy się liczyć z konkurencją, doskonale orientować się w branży, nowych trendach i oczekiwaniach klientów. Aby sprostać tym zadaniom osoba samo zatrudniona musi stale się dokształcać, zdobywać potrzebne informacje i lubić rywalizację.

Skąd pieniądze na działalność?

Własna działalność to duże wyzwanie, umożliwiające realizację marzeń o niezależności i byciu swoim własnym szefem, jednak wymaga dużego przygotowania, odpowiednich cech charakteru i dużego zapału do pracy. Sam zapał jednak nie wystarczy, konieczna jest pewna ilość środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Do wyboru mamy finansowanie z własnych funduszy, pożyczki zaciągane u rodziny lub znajomych, a także mikropożyczki udzielane przez instytucje bankowe. Komu niestraszna biurokracja i wypełnianie setek stron dokumentów, może starać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej lub Funduszu Pracy. ab

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB