Zanim przyjmiesz ofertę pracy, sprawdź, czy ci się opłaca

2012-10-12 15:11:49 (ost. akt: 2012-10-12 15:14:11)

Szukanie pracy bywa drogą przez mękę, dlatego, gdy usłyszymy propozycję zatrudnienia, zwykle bez wahania ją przyjmujemy. Czasem jednak warto ostudzić emocje i na trzeźwo przeanalizować, czy dana praca nam się opłaci.

Zanim przyjmiesz ofertę pracy, sprawdź, czy ci się opłaca

Autor zdjęcia: sxc.hu

Sytuacja na rynku pracy jest obecnie tak nieciekawa, że na każdą pojawiającą się w prasie czy w sieci ofertę zatrudnienia rzuca się tłum chętnych, bezrobotnych lub szukających lepszej (co zwykle znaczy lepiej płatnej pracy). Jeśli udaje nam się pokonać innych kandydatów, satysfakcja jest tym większa, im było ich więcej. Zanim jednak ochoczo przyjmiemy pracę i podpiszemy umowę, sprawdźmy przede wszystkim, kim jest nasz potencjalny pracodawca.

Sprawdź opinie pracowników
Im szybciej sprawdzimy firmę, do której rekrutujemy, tym więcej czasu zaoszczędzimy, jeśli okaże się niewarta zachodu. Wbrew pozorom, wielkie firmy o ugruntowanej marce wcale nie oznaczają, że praca w nich należy do przyjemnych. Często pod szyldem firmowego logo, które konsumentom czy klientom kojarzy się z wysoką jakością produktów i usług, stoi wyzysk pracowników. Muszą pracować za najniższe stawki, w ciężkich warunkach, zostając po godzinach i pracując ponad siły.
Zanim przyjmiesz ofertę pracy, rozejrzyj się po forach internetowych. Bez problemu znajdziesz tam opinie na temat przyszłego pracodawcy. Najłatwiej jest, oczywiście, znaleźć oceny większych i znanych firm, ale pracownicy małych i średnich przedsiębiorstw też często dzielą się w sieci swoimi przemyśleniami na temat danej firmy.

Duża rotacja i pełne oddanie
Warto też sprawdzić, jak często dana firma poszukuje nowych pracowników. Zanim zdecydujesz się na ofertę pracy, sprawdź, czy w prasie lub na portalach internetowych regularnie nie pojawiają się takie same ogłoszenia. Jeśli dostaniesz prace w firmie, w której jest duża rotacja pracowników, dobrze się zastanów, czy chcesz w niej pracować. Ciągła wymiana kadry świadczy o tym, że firma na pewno nie oferuje takich warunków, by zatrzymać u siebie profesjonalistów.
Nie podejmuj pochopnej decyzji także wtedy, gdy na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter daje do zrozumienia, że praca jest pełna wyzwań i trzeba być gotowym na wszelkie poświęcenia. Oznacza to zwykle prace po godzinach czy w weekendy i brak czasu wolnego. Decydując się na zatrudnienie w takiej firmie trzeba liczyć się z tym, że utrzymanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym będzie trudne lub niemożliwe. Zanim więc podpiszesz umowę przemyśl, czy warto dla tego zatrudnienia zniszczyć więzi rodzinne, stracić czas wolny i możliwość realizowania się poza pracą.

Firma źle postrzegana na rynku lokalnym
Przed przyjęciem oferty zatrudnienia warto też sprawdzić, jak dana firma jest postrzegana na lokalnym rynku pracy. Jeśli ma negatywną opinię, nieciekawą pozycję w branży i mówi się o niej niepochlebnie, dobrze się zastanów, czy warto dla niej pracować. Nawet najlepsze stanowisko w firmie o szemranej reputacji nie będzie dobrze wyglądało w życiorysie. Wręcz przeciwnie — może zahamować dalszy rozwój zawodowy.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB