Aktywność zawodowa 50 +, nie daj się dyskryminować

2013-02-04 14:18:21 (ost. akt: 2013-02-04 14:25:07)

Osoby 50+ nie maja łatwo na rynku pracy. Na co dzień zmagają się z dyskryminacją już na etapie rekrutacji. Trudniej im też o awans i dodatkowe szkolenia. Czy jest szansa to zmienić?

Aktywność zawodowa 50 +, nie daj się dyskryminować

Autor zdjęcia: sxc.hu

Trudna sytuacja osób dojrzałych to głównie wina stereotypów i uprzedzeń funkcjonujących wśród pracodawców na temat starszych pracowników. Pracodawcy nie uważają, że osoby 50+ są mało wydajne, pracują wolniej, częściej chorują, boją się zmian, nie chcą podnosić swoich kwalifikacji, są odporne na nowinki techniczne i naukowe.

Czynne czekanie?
Pamiętajmy jednak, że wiek emerytalny wydłużono do 67. roku życia — czas na przełamywanie krzywdzących stereotypów. Doczekanie do emerytury nie może być czekaniem w stanie bezrobocia.
Co może zrobić pracownik będący w grupie wiekowej 50+, aby uchronić się przed zwolnieniem z pracy? Niestety, nie ma mechanizmów, które w 100 proc. chroniłyby pracownika przed rozwiązaniem umowy o pracę. Kodeks pracy wprowadził, co prawda, ochronę starszych pracowników przed zwalnianiem w postaci 4-letniego okresu ochronnego, jednak jest on przeznaczony dla pracowników, którzy zbliżają się do emerytury. Co zatem z całą rzeszą pracowników 50+, którym do emerytury jeszcze daleko?

Wzmacniaj psychikę

Rynek pracy naszych czasów nade wszystko ceni elastyczność pracowników i ich zdolność do adaptacji. Starsi pracownicy muszą zatem przyzwyczaić się do nowych warunków, w jakich przyszło im funkcjonować. Należy ich oswoić z myślą, że w obecnej sytuacji przepracowanie całego życia na jednym stanowisku nie jest możliwe, a zatem muszą być przygotowani do zmian i radzenia sobie w różnych warunkach zawodowych. Osoby starsze muszą przy tym pamiętać, że mają ogromny potencjał i atut w postaci wieloletniego bagażu doświadczeń zawodowych i życiowych, co ułatwia przystosowywanie się do zmian.
Bardzo ważne jest też psychologiczne wzmacnianie osób 50+ poprzez szkolenia i warsztaty na temat zwiększenia ich odporności na stres, podnoszenia wiary we własne możliwości, rozpoznawania swoich mocnych i słabszych stron, asertywności, kreatywności itp. Starsi pracownicy powinni chętnie brać udział w tego typu szkoleniach, bowiem nabycie „miękkich” kompetencji ułatwi im funkcjonowanie na rynku pracy.

Myśl o sobie dobrze
Niezwykle ważną kwestią mogącą wzmocnić pozycję osób 50+ w pracy jest przełamywanie autostereotypów. Starsi pracownicy często sami o sobie myślą, że są gorszymi pracownikami i powinni ustąpić miejsca młodym. Dlatego bardzo ważne jest psychologiczne wzmacnianie i motywowanie osób 50+ oraz budowanie ich poczucia własnej wartości.
Kolejną umiejętnością przydatną osobom 50+ na współczesnym rynku pracy jest współpraca z pracodawcą w kształtowaniu dalszej drogi zawodowej. Czasami nieuchronna jest zmiana stanowiska w ramach danej organizacji — wtedy bardzo przydaje się znajomość swoich mocnych i słabszych stron, asertywność oraz umiejętność negocjowania z pracodawcą i wyrażania swoich wymagań i oczekiwań.
Kluczowe dla utrzymania zatrudnienia jest stałe podnoszenie swoich kompetencji i kwalifikacji zawodowych. W obecnych czasach dynamicznych zmian, gdzie wiedza szybko się dezaktualizuje, niemożliwie jest bazowanie jedynie na wykształceniu nabytym w młodości. Szkolenia zawodowe w celu podniesienia kwalifikacji są więc absolutnie niezbędne.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pracocholik #989148 | 88.199.*.* 15 lut 2013 01:48

    Dla mnie jako poszukującego pracy nie jest ważne, że jestem 60+. Najważniejsze moje atuty, to końskie zdrowie, młody wygląd, abstynencja alkoholowo-nikotynowa, pasja związana z moim zawodem to, elektronika, długoletnie doświadczenie zawodowe, praca na kontrakcie w Iraku, bardzo dobra znajomość obsługi komputera od 1995 roku. Szukam pracy jako elektromechanik samochodowy z dyplomem mistrzowskim. Czas wolny spędzam z lutownicą w ręku, bo nie chcę utracić nabytej wiedzy jako samouk, aby mój umysł przeszedł w stan hibernacji...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz