Rozmowa w sprawie pracy jest zazwyczaj naszym pierwszym bezpośrednim kontaktem z potencjalnym szefem, dlatego podczas niej musimy zaprezentować się dobrze. Jak więc zaskarbić sobie przychylność przyszłego pracodawcy?
Awangardę zostaw w szafie
— Na spotkaniu w sprawie pracy musimy wyglądać perfekcyjnie — mówi Karolina Sochaj, trener wizerunku. — Pamiętajmy, że bezwzględnie obowiązuje nas strój oficjalny. Ważne są wszystkie, nawet najdrobniejsze elementy garderoby, gdyż to właśnie one wpływają na całość naszego wizerunku.
Każdy, kto ubiega się o pracę powinien postawić na klasyczną elegancję, dzięki której podkreśli swój profesjonalizm oraz wysokie kwalifikacje. — Stylowy, konwencjonalny strój, czyli garnitur czy garsonka, spotyka się z uznaniem 99 proc. przyszłych pracodawców, dlatego tak ważne jest, by właśnie na nim oprzeć swój image — podkreśla Karolina Sochaj. — Powinno się unikać wyzywających, awangardowych lub zbyt swobodnych kreacji. Jeśli mamy wątpliwości, czy dany element garderoby można włożyć na spotkanie, lepiej zostawmy go w szafie — dodaje.
Znaczące jest również to, by wybrany strój był nie tylko gustowny, ale także wygodny. Żaden element naszego ubrania nie powinien nam przeszkadzać i rozpraszać naszej uwagi w trakcie rozmowy.
Podstawą stroju dla pań powinien być klasyczny żakiet w stonowanym kolorze — granatowym, popielatym lub, ewentualnie czarnym. Do tego najlepiej dobrać elegancką spódnicę lub spodnie w tym samym odcieniu. — Ważne jest, żeby spódnica sięgała kolan — podkreśla Sochaj. — Jeśli będzie dużo dłuższa lub krótsza, będziemy wyglądać w niej nieelegancko i wyjątkowo nieprofesjonalnie.
Do takiego zestawu warto dodać klasyczną koszulę, najlepiej w subtelnym kolorze — białym, jasnoniebieskim lub jasnoróżowym. Idealnymi butami na tego typu spotkania są pełne czółenka na obcasie nie wyższym niż 5-6 cm. Nie można także zapominać o fryzurze. Panie o długich włosach powinny je elegancko upiąć, najlepiej w modnego koka albo klasyczny koński ogon. Takie uczesanie sprawi, że kandydatka będzie wyglądać profesjonalnie.
Dla panów najodpowiedniejszym strojem będzie oczywiście dobrze skrojony garnitur w grafitowym lub granatowym kolorze. — Źle widziane jest przyjście na spotkanie w zestawie zbyt jasnym, a także w marynarce i spodniach o barwie brązowej lub czarnej, zwłaszcza jeśli aplikuje się na stanowisko handlowca lub menedżera — podkreśla Karolina Sochaj. — Najlepsza jest koszula z długimi rękawami, a najlepszy kolor to biały lub błękitny. Do tego niezbędny jest odpowiedni krawat, gładki lub w delikatny deseń.
Panowie przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej muszą pamiętać o schludnej fryzurze, czystych, wypielęgnowanych paznokciach, dokładnym ogoleniu zarostu, a także wodzie kolońskiej użytej w rozsądnej ilości. Dokumenty najlepiej schować w stylowej aktówce. Nic tak nie razi podczas rekrutacji, jak widok mężczyzny w garniturze z plecakiem na ramieniu. kr
źródło: Image Experts
Komentarze (3)
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
K. #95548 | 80.53.*.* 5 lis 2010 17:10
CZĘSTO PROWADZĘ RERUTACJĘ WŚRÓD MŁODYCH LUDZI I MUSZE STWIERDZIĆ, ŻE NIESTETY NIE WSZYSCY POTRAFIĄ UBRAĆ SIĘ STOSOWNIE. JESTEM DALEKA OD OCENIANIA KOGOŚ PO DŁUGOŚCI SPÓDNICY ITP, ALE STRÓJ POWINIEN BYĆ POPROSTU SCHLUDNY. JA JESTEM TOLERANCYJNA, CO DO UBIORU, ALE PAMIĘTAJCIE, ŻE NIE KAŻDY PRACODAWCA JEST TAKI, A PIERWSZEGO WRAŻENIA NIE DA SIĘ POWTÓRZYĆ. POZDRAWIAM
! odpowiedz na ten komentarz
PS #78265 | 88.199.*.* 16 paź 2010 14:02
Też się zastanawiam co za idioci piszą takie rzeczy, po prostu trzeba się ubrać elegancko i tyle.
! odpowiedz na ten komentarz
Ubiór podpalacza mnie zadziwił #72307 | 95.160.*.* 8 paź 2010 18:26
No bez przesady...liczy sie to co w glowie a nie stroj! Co za ćwoki pisza takie bzdury??
! odpowiedz na ten komentarz