Główny Urząd Statystyczny przedstawił informację o rynku pracy w IV kwartale 2015 r. Wynika z niej, że w tym okresie pracodawców i pracujących na własny rachunek (czyli przede wszystkim przedsiębiorców, prowadzących własne firmy) było 2 959 tys., czyli o 50 tys. mniej niż kwartał wcześniej i o 30 tys. więcej niż w ostatnim kwartale 2014 r. GUS podał także dane o czasie pracy pracodawców i pracujących na własny rachunek.
Jesień i zima to czas odpoczynku
W IV kwartale 2015 r. prowadzący własne firmy i pracujący „na swoim” przeciętnie w tygodniu spędzali w pracy 40,4 godziny. Jak na tę grupę, to niewiele, bo na przykład kwartał wcześniej ich tygodniowy czas pracy wynosił ponad 45,4 godziny.Jak widać, tygodniowy czas pracy – i to zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników najemnych – zależy od pory roku. Obie grupy najwięcej czasu w pracy spędzają w III kwartale, czyli latem, nieco mniej wiosną, a jesienią i zimą ograniczają pracę. Wynika to z faktu, że w rytmie sezonowym funkcjonuje wiele branż, choćby budownictwo.
Widać jednak także sporą różnicę między liczbą godzin spędzanych w pracy miedzy pracującymi na własnym rachunek i pracodawcami a pracownikami najemnymi. Ci ostatni w IV kwartale 2015 r. tygodniowy pracowali przez 38,3 godziny, a więc 2 godziny krócej niż prowadzący własne firmy i działający na własny rachunek.
Skraca się czas pracy
Z danych podanych przez GUS można wyliczyć także, ile średnio obie grupy pracowały tygodniowo w całym roku. Okazuje się, że przedsiębiorcy i pracujący na własny rachunek w ubiegłym roku na pracę poświęcali średnio 42,2 godzin tygodniowo. Z kolei pracownicy najemni spędzali w swoich firmach 39 godzin tygodniowo.W stosunku do roku 2004 obie grupy pracują nieco krócej. Wtedy przedsiębiorcy i pracujący na własny rachunek spędzali w pracy 43,7 godziny tygodniowo, zaś pracownicy najemni – 39,8 godzin tygodniowo.
Nadal jednak jest duża różnica między czasem pracy przedsiębiorcy a pracownika najemnego. W ubiegłym roku sięgała ona 3,2 w ciągu tygodnia. To naprawdę dużo – biorąc pod uwagę liczbę tygodni w roku, okazuje się, że z tych 3,2 godzin przez 12 miesięcy można uzbierać więcej niż 4 dodatkowe tygodnie pracy. W efekcie mamy do czynienia z sytuacją, że prowadzący własne firmy pracują w ciągu roku o miesiąc dłużej niż zatrudnieni na etacie.
Powodów, dla którego przedsiębiorcy pracują więcej, jest sporo – jednym z nich jest choćby konieczność załatwiania spraw administracyjnych i księgowych, które zabierają w firmach mnóstwo czasu. Ale przedsiębiorcy pracują także dłużej, bo są bardziej zmotywowani niż osoby pracujące na cudzym.
Źródło: Tax Care
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez