Ile przerwy przysługuje ci w pracy?

2016-09-09 15:38:17 (ost. akt: 2016-09-12 09:36:39)
Ile przerwy przysługuje ci w pracy?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nowo zatrudnione osoby nie zawsze wiedzą, ile przerwy w trakcie dnia pracy im przysługuje. Pytania pojawiają się również, gdy główne obowiązki są wykonywane wyłącznie przed monitorem komputera lub na świeżym powietrzu.

Kodeks pracy jasno określa, że jeśli nasz dobowy czas zatrudnienia wynosi co najmniej 6 godzin, to przysługuje nam prawo do przerwy, dokładnie 15 minut. Czas ten nie musi być wykorzystany jednorazowo, można go podzielić na kilka przerw lub ustalić z szefem, że pierwsza będzie wynosiła 10 minut, a kolejna 5. Jeżeli jednak pracodawca każe nam wykonywać obowiązki bez odpoczynku, jest to niezgodne z prawem.

Nawet, jeśli jesteśmy zatrudnieni na pół etatu, ale pracujemy dziennie 6 godzin, to przysługuje nam odpoczynek podczas wykonywania obowiązków. Inaczej sytuacja wygląda, gdy nasz czas pracy liczy 3, 4 czy 5 godzin. W takim wypadku szef nie musi zgadzać się na przerwy.

Pracodawca nie może wyznaczyć odpoczynku w momencie rozpoczęcia lub zakończenia dnia pracy. Wiązałoby się to ze skróceniem czasu na wykonywanie zadań, a wolne chwile mają być przeznaczone przede wszystkim na wypoczynek i zjedzenie pożywnego posiłku, nie na wcześniejsze wyjście do domu.

Przełożony nie musi też ustalać przerwy dla wszystkich podwładnych w jednym czasie. Może również pracownikom pozostawić wolną rękę w wyborze pory na regenerację sił.

15 minut przerwy to minimum określone w Kodeksie pracy. Szef może również wydłużyć czas na odpoczynek na korzyść pracującego, nie może jednak go skracać. Wszystkie przerwy wliczają się do czasu pracy, a w związku z tym przysługuje za nie pełne wynagrodzenie.

Pracodawca także może, choć nie musi, wprowadzić dodatkową porę na wypoczynek, która nie wlicza się do godzin pracy i zatrudniony nie pobiera za nią wynagrodzenia. Takie rozwiązanie nie zwalnia szefa z przyznania tych obowiązkowych 15 minut, które zapewnia Kodeks pracy. Przykładowo pracownik może umówić się z przełożonym, że 15 minut wykorzysta rano, a pozostałą godzinę popołudniu. Może nawet wziąć jedną długą przerwę, trwającą 75 minut.

mos

Komentarze (3)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. beata #2069624 | 89.64.*.* 20 wrz 2016 12:23

    w porządnych firmach przestrzega się przepisów :) dlatego warto w takich miejscach pracować. bo z reguły za tym,że jest porządek idą też inne rzeczy. właśnie tak jest na stażu w impelu. świetni ludzie, zasady pracy, które pomagają się zorganizować i dużo czasu na naukę :) chciałabym tu zostać na stałe.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. A Kwachu #2064935 | 195.205.*.* 14 wrz 2016 11:50

    ooo :) przerwy co 2 godziny na Finlandię ? Jade ;)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. jgr #2064922 | 109.243.*.* 14 wrz 2016 11:29

    W Finlandii przerwy są co 2 godziny czyli 3 w ciągu dnia: dwie po ok. 10-15 min i jedna 30 min. Tą dłuższą przerwę się odrabia czyli jeśli ktoś przychodzi do pracy na siódmą to wychodzi o piętnastej trzydzieści.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz