Jak szukać pracy, gdy mamy zbyt wysokie kwalifikacje?

2016-11-04 14:18:35 (ost. akt: 2016-11-04 14:19:37)
Jak szukać pracy, gdy mamy zbyt wysokie kwalifikacje?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Życie czasami zmusza nas do szukania pracy poniżej posiadanych kwalifikacji. Jednak znalezienie zatrudniania w takim wypadku nie zawsze jest proste. Wysyłamy setki CV, a mimo to telefon ciągle milczy. Jak to zmienić?

Czasami trudna sytuacja życiowa przyczynia się do tego, że musimy szukać pracy poniżej naszego wykształcenia i kwalifikacji. Wysyłamy setki CV, które zostają bez odpowiedzi, co powoduje coraz mocniejsze obniżanie lotów i frustrację. Zatem gdzie leży błąd i co należy zmienić?

Na początek... wycofajmy swoje CV. Brzmi absurdalnie, ale większość dokumentów wysyłamy do działów HR. W ten sposób bardzo łatwo sprawić, że nasze CV zostanie pominięte. Specjaliści w dziedzinie HR w pierwszej kolejności wyrzucają do kosza te dokumenty, które nie pasują do oferty pracy. Jeśli posiadamy zbyt wysokie kwalifikacje na dane stanowisko, to nasze CV szybko zostanie odrzucone. Na szczęście można to obejść. Trzeba udać się bezpośrednio do rekrutera i przekonać go, że to właśnie my idealnie nadajemy się do tej pracy. Można też zadzwonić lub napisać maila, ale na tym etapie lepiej jeszcze nie wysyłać CV.

Kolejnym etapem jest autoreklama. Musimy pracodawcy zaprezentować się w taki sposób, aby wiedział, że na danym stanowisku potrzebuje właśnie nas. Gdy będziemy już posiadali wszystkie informacje na temat firmy, to pomyślmy, jak nasze kwalifikacje mogą się przydać przyszłemu szefowi.

Musimy jasno i konkretnie zaznaczyć, w jaki sposób pracodawca będzie mógł wykorzystać nasze umiejętności. Nie opowiadajmy o tych, które nie będą przydatne na stanowisku, na jakie aplikujemy. Trzeba każdy element dokładnie przemyśleć.

W następnym kroku musimy zajrzeć do naszego CV. Trzeba je dostosować do potrzeb konkretnego ogłoszenia. Stwórzmy je tak, aby podkreślić posiadane doświadczenie, które sprawia, że jesteśmy atrakcyjni dla nowego pracodawcy. Trzeba jednak uważać, by dokument nie był przekombinowany. Skuteczną metodą jest wypunktowanie umiejętności. Najważniejsze informacje powinny się znaleźć na początku listy, te możemy opisać bardziej szczegółowo.

Pamiętajmy, że nie wszyscy pracodawcy spojrzą przychylnie na pracownika posiadającego zbyt wysokie wykształcenie. Mogą stwierdzić, że zatrudniony szybko się znudzi pracą na pozycji poniżej kwalifikacji, nie będzie zadowolony z płacy i bardzo szybko przejdzie na inne stanowisko lub będzie szukał lepszej oferty. Są także często przekonani, że gdy rynek się zmieni, to stracą pracownika.

Dlatego warto samemu podjąć ten temat podczas rozmowy rekrutacyjnej. Bądźmy też być przygotowani na pytanie, czy nie będzie dla nas upokarzające pracować na stanowisku poniżej kwalifikacji. Musimy udowodnić, że nam zależy i że właśnie na tym stanowisku sprawdzimy się najlepiej.

mos

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. cde #2108241 | 178.235.*.* 7 lis 2016 22:43

    "Kombinacjami" z CV nie zwiększymy miejsc pracy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz