5 kroków, które trzeba zrobić po utracie pracy

2016-12-02 15:00:13 (ost. akt: 2016-12-02 15:01:30)
5 kroków, które trzeba zrobić po utracie pracy

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Utrata pracy wiąże się ze stresem. Pojawiają się obawy i pytania, jak szybko uda się znaleźć nowe zatrudnienie, za co opłacić rachunki. Ważne, aby nie poddać się i podjąć kroki, które szybko wyciągną nas z niewygodnej sytuacji.

Przedstawiamy 5 kroków, które trzeba podjąć po stracie etatu.

1. Przejrzyj listę wydatków
Na początek trzeba zastanowić się nad naszą sytuacją finansową. Ważne, aby dokładnie ocenić, ile pieniędzy potrzebujemy na opłacenie rachunków, podstawowe zakupy i inne wydatki. Starajmy się coś zaoszczędzić. Aby to zrobić możemy zrezygnować z tych mniej istotnych, dodatkowych kosztów, takich jak karnet na basen czy siłownię. Poza tym po otrzymaniu wypowiedzenia sprawdźmy, czy należy nam się odprawa albo pieniądze za niewykorzystany urlop.

2. Idź po pomoc
Po utracie pracy sprawdźmy, czy należy się nam zasiłek. Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje za każdy dzień roku kalendarzowego od momentu zarejestrowania się w urzędzie pracy – mówi Krystyna Dudzińska, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Olsztynie i Powiatowego Urzędu Pracy w Olsztynie. – Jednak trzeba spełnić kilka warunków. Zasiłek może otrzymać osoba, która w okresie ostatnich 18. miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się w urzędzie pracy przepracowała co najmniej 365 dni i otrzymywała wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia, od którego muszą był opłacane składki na fundusz pracy – wyjaśnia.

3. Szukaj, pytaj, wysyłaj
Jeśli zależy nam na jak najszybszym znalezieniu nowej pracy, na poszukiwania poświęćmy kilka godzin dziennie. Obecnie głównym źródłem ogłoszeń o pracę jest internet. Oferty znajdziemy zarówno na portalach ogłoszeniowych, takich jak praca.wm.pl, jak i na stronach pracodawców, którzy aktualnie szukają pracowników.

Można skorzystać też z tradycyjnych metod i poszukać informacji o pracy w gazetach. Pamiętajmy, że nieocenionym źródłem informacji są także najbliżsi. Powiedzmy im, że jesteśmy w trudnej sytuacji. Spytajmy, czy ktoś z ich znajomych nie poszukuje pracownika lub w firmie, w której oni pracują nie zwolnił się jakiś etat. Im więcej metod szukania, tym szybciej znajdziemy wymarzoną pracę.

4. Odśwież swoje CV
Jeśli przez dłuższy czas nie zaglądaliśmy do swojego CV, to zanim wyślemy je do rekruterów, upewnijmy się, że wszystkie informacje w nim zawarte są aktualne. Warto dokument uzupełnić o nowe doświadczenia i umiejętności, które zdobyliśmy u poprzedniego pracodawcy. Pamiętajmy, że dobrze skomponowane CV powinno być przejrzyste i musi zawierać najważniejsze informacje. Nie zapomnijmy zawrzeć w nim wszystkich kursów, w których braliśmy udział, również tych zrealizowanych w poprzednim zakładzie pracy.

5. Rozwijaj się
Jeśli chcemy się wyróżniać na tle innych osób poszukujących pracy, zadbajmy o swój rozwój zawodowy. Ciągłe doskonalenie swoich umiejętności sprawi, że staniemy się bardziej atrakcyjnym kandydatem na dane stanowisko. Przykładem takich działań mogą być studia podyplomowe czy różnego rodzaju kursy. Nie muszą to być płatne zajęcia, jest mnóstwo kursów darmowych, organizowanych np. przez urzędy pracy.

mos

Komentarze (0)

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB