Zmęczenie, rozdrażnienie i bóle głowy świadczyć mogą o reakcji na złą pogodę. Jednak jeśli objawy te nie ustępują przez dłuższy czas, może to być sygnał, że jesteś przepracowany. Jakie inne symptomy sygnalizują tę dolegliwość? Przedstawiamy 6 z nich.
Jeśli do niedawna byłeś miły i otwarty w stosunku do swojego otoczenia i kolegów z pracy, a od jakiegoś czasu stałeś się oschły i nawet najmniejszy problem sprawia ci trudność, oznacza to, że powinieneś odpocząć. Kilkudniowy relaks sprawi, że ciągłe rozdrażnienie i nerwowość ustąpią, a tarcia między tobą a współpracownikami będą rzadsze.
Przepracowanie sprawia, że masz problemy z koncentracją. Jest ci coraz trudniej skupić się na kluczowych obowiązkach zawodowych. Wielu pracownikom zdarza się, że mają tak dużo obowiązków na głowie, że o niektórych spotkaniach mogą zapomnieć. Jeżeli jednak taki stan trwa przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, mogą pojawić się częstsze problemy z pamięcią. Nie jest łatwo wtedy myśleć jasno. Jeśli chcesz pracować na pełnych obrotach bez uszczerbku na zdrowiu, musisz odpocząć.
Często powtarzasz, że wszystko się ułoży, gdy wraz z zespołem doprowadzisz do końca ważny projekt lub z drugiej strony, żyjesz odliczając dni do kolejnego weekendu. Gdy jesteś przemęczony, nie jesteś w stanie spojrzeć racjonalnie na to, co się dzieje wokół ciebie i uporządkować życia zawodowego. Ciągle próbujesz przekonać samego siebie, że wszystko się ułoży, a nawał zadań to tylko stan przejściowy. Prawda jest taka, że kontrolę nad naszym życiem przywróci regeneracja sił.
Sukcesy i pochwały od przełożonego mogą działać motywująco i sprawiać, że będzie ci się chciało pracować dłużej. Jednak w ten sposób łatwo wpaść w pułapkę. Musisz zdać sobie sprawę, że nie jesteś w stanie wykonywać obowiązków przez całą dobę. Intensywna praca może powodować zaburzenia snu i problemy z porannym wstawaniem, nie wspominając o ciągłym uczuciu zmęczenia i rozdrażnieniu. W takiej sytuacji sen może być płytki i nie przyniesie regeneracji.
– Ciągłe zmęczenie i bezsenność osłabiają ludzki organizm, a przez to stajemy się bardziej podatni na różne infekcje – mówi Anna Wysokowicz, psycholog z Olsztyna. – Pamiętajmy, że podwyższony poziom hormonu stresu, czyli kortyzol, który występuje podczas przepracowania, może dodatkowo utrudnić walkę z przeziębieniem i innymi chorobami. Aby temu zapobiec, należy regularnie ćwiczyć i stosować zbilansowaną dietę, bogatą w owoce i warzywa – dodaje.
Wiele osób nie łączy przyjemności z pracą. Są jednak i tacy, którzy swoją pracę kochają. Jeśli należysz do takiej grupy, a od dłuższego czasu ulubione obowiązki zawodowe nie przynoszą ci radości, oznacza to, że jesteś przeładowany zadaniami. Utrata pasji wiąże się z niższą efektywnością, co z kolei może powodować niezadowolenie szefa. Wniosek jest jeden, trzeba wziąć kilka dni urlopu.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
J20 #2133144 | 88.156.*.* 12 gru 2016 08:41
Podejrzewam, że 95% z nas ma takie objawy ;)
Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! odpowiedz na ten komentarz