Nowy Rok to dobry okres, aby zacząć coś od nowa. Stąd popularność noworocznych postanowień. Zazwyczaj wiążą się one z rzuceniem palenia lub z odchudzaniem się. Jako pracownicy również chcemy poprawić swoją sytuację i podejmujemy noworoczne wyzwanie. Do czego zobowiążą się Polacy w tym roku?
Serwis CareerBuilder przeprowadził badania wśród 3000 pracowników. Ankieta dotyczyła noworocznych postanowień w pracy. Wyniki są zaskakujące, bo zmiana pracy nie była najczęstszą odpowiedzią. Podobnie sytuacja wygląda z podwyżką. Co Polacy najbardziej chcą zmienić w swoim życiu zawodowym?
Aż 38 proc. ankietowanych deklaruje, że będzie więcej oszczędzało w nadchodzącym roku i właśnie ta odpowiedź padała najczęściej. Na drugim miejscu znalazło się ograniczenie stresu w miejscu zatrudnienia. Taką możliwość przewiduje 28 proc. pracowników. Niewiele mniej, bo 26 proc. chce postarać się o podwyżkę lub awans. Jedynie 19 proc. ankietowanych zamierza zmienić swoje nawyki żywieniowe w pracy. Najmniej, bo tylko 17 proc. pracowników chce zdobyć nowe kompetencje zawodowe.
– Mam nadzieję na podwyżkę. Ciężko pracuję na to i wierzę, że po Nowym Roku w końcu zostanę doceniony – mówi Przemysław z Olsztyna. – Może również uda mi się awansować, ale to raczej dalsza przyszłość – dodaje.
Inne postanowienia noworoczne ma Katarzyna, która stawia raczej na rozwój osobisty. – Lubię się uczyć, więc planuję rozpocząć jakiś kurs, ale jeszcze nie wiem, czy będzie to kurs językowy czy zawodowy – wyznaje. – Może dzięki podnoszeniu swoich kwalifikacji szef mnie doceni lub uda mi się znaleźć lepszą pracę – zastanawia się.
Jednak według ekspertów analizujących wyniki badania niewielu zatrudnionych ma szansę na osiągnięcie sukcesu. Wszystko za sprawą podejścia. Wielu pracowników zamiast realizować postawione cele, czeka aż same się spełnią. Według specjalistów, aby osiągnąć zamierzone postanowienia, należy zrobić listę z celami i umieścić ją w widocznym miejscu, np. na lodówce.
Jednak są też pozytywne informacje. Portal CareerBuilder podsumował ubiegłoroczną ankietę poświęconą temu samemu tematowi. Wynika z niej, że 13 proc. pracowników zaczęło w pracy zdrowiej się odżywiać, 12 proc. zmniejszyło poziom stresu, 11 proc. zaoszczędziło więcej pieniędzy z każdej wypłaty, a 8 proc. poprawiło swoje wyniki.
mos
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez