Co się zmieniło w Kodeksie pracy w 2017 r.?

2017-01-05 14:48:07 (ost. akt: 2017-01-05 14:48:28)
Co się zmieniło w Kodeksie pracy w 2017 r.?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

2017 r. przyniesie spore zmiany w prawie pracy. Najważniejsze nowelizacje, które weszły w życie 1 stycznia, to wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej w przypadku umów zleceń czy podniesienie minimalnego wynagrodzenia. Jednak to nie wszystkie zmiany. Co jeszcze przygotował rząd?

1. Minimalna stawka godzinowa – 13 zł
Zmiany ucieszą głównie pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie i umowę o świadczenie usług zawartych na okres dłuższy niż jeden miesiąc. Niewypłacenie raz w miesiącu co najmniej minimalnej stawki godzinowej grozi karą grzywny od 1 tys. zł do nawet 30 tys. zł. Zmiana wprowadza obowiązek potwierdzania ilości wypracowanych godzin w formie pisemnej lub elektronicznej. Jeśli pracownik sam nie przedstawi takiego dokumentu, obowiązek obliczenia przepracowanych godzin spada na pracodawcę lub osoby z działu HR czy administracji.

2. Zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia
Od 1 stycznia 2017 r. minimalna wysokość wynagrodzenia za pracę wzrośnie do 2 tys. zł brutto. Do tej pory najniższa wypłata wynosiła 1850 zł brutto.

3. Zniesienie podziału na „starych” i „nowych” pracowników
Do końca 2016 r. według Kodeksu pracy pracownikom w pierwszym roku pracy przysługiwała mniejsza wypłata, ale nie niższa niż 80 proc. ustawowego wynagrodzenia minimalnego za pracę, czyli 1850 zł brutto. Od nowego roku podział na pracowników „nowych” i „starych” zanika. Zatrudnieni nawet w pierwszym roku pracy muszą otrzymać 100 proc. minimalnego wynagrodzenia.

4. Wydawanie świadectw pracy
Każdy pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy w związku z wygaśnięciem lub rozwiązaniem umowy o pracę. To prawo nadal będzie obowiązywało, ale jest jeden wyjątek. Jeżeli w ciągu 7 dni pracownik podpisze kolejną umowę o pracę z tym samym pracodawcą, to szef nie będzie zobowiązany wydać świadectwa pracy za poprzedni okres. Dokument ten będzie można wydać tylko na wniosek ponownie zatrudnionego.

5. Odwołanie do sądu pracy
Do tej pory termin na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy wynosił tylko 7 dni. Od 1 stycznia został on wydłużony do 21 dni. Z kolei termin na odwołanie od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia i na żądanie nawiązania umowy o pracę wydłużono z 14 dni do 21 dni. Zmianę wprowadzono głównie dlatego, że dotychczas obowiązujące terminy były często zbyt krótkie, aby prawidłowo sformułować pozew.

6. Zwolnienie z obowiązku tworzenia ZFŚS
Zmiany w Kodeksie pracy dotyczą również małych przedsiębiorców, którzy zostali zwolnieni z obowiązku tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Warunek jest jeden, muszą zatrudniać mniej niż 50 osób. Do tej pory firmy mające ponad 19 pracowników musiały taki fundusz tworzyć. Nowo obowiązujące przepisy jednak nie zabraniają wprowadzenia ZFŚS w małej firmie, ale zależy to wyłącznie od woli szefa.

mos

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB