Pracownik młodociany może zostać zatrudniony w celu przygotowania zawodowego lub przy pracach lekkich. Nauka zawodu może trwać od 2 do 3 lat i obejmuje praktyczną naukę zawodu oraz kształcenie teoretyczne. Krócej, bo od 3 do 6 miesięcy, trwa przyuczenie do wykonywania określonej pracy.
Według Kodeksu pracy czas wykonywanych obowiązków osoby do 16. roku życia nie może przekraczać 6 godzin dziennie i przeciętnie 30 godzin tygodniowo. Oznacza to, że w niektórych okresach, np. gdy firma ma nawał obowiązków, pracownik młodociany może pracować dłużej, ale musi to być zrekompensowane w kolejnych tygodniach krótszym czasem pracy.
Zatrudnieni w wieku powyżej 16 lat mogą wykonywać obowiązki do 8 godzin tygodniowo i przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Natomiast jeśli dobowy czas wymiaru pracy wynosi co najmniej 8 godzin dziennie, to pracodawca musi wyznaczyć 30-minutową przerwę, trwającą nieprzerwanie. Czas ten wlicza się do czasu pracy.
Pamiętajmy także, że do czasu pracy młodocianego pracownika wlicza się okres nauki w wymiarze obowiązkowego programu zajęć szkolnych. Nie ma znaczenia, czy odbywa się ona w godzinach pracy, czy poza nimi.
Z przyuczenia do zawodu zazwyczaj korzystają uczniowie szkół zawodowych. Przykładem jest Piotr, który uczył się zawodu tapicera. – Do zawodu przyuczałem się 3 lata, a na praktyki chodziłem 3 dni w tygodniu, bo tak zdecydowała dyrekcja szkoły. Weekendy miałem zawsze wolne, ale każdy, kto chciał dorobić, mógł przyjść w sobotę i pomóc. Często z tego korzystaliśmy, bo pieniądze za same praktyki były marne – wyjaśnia.
Jeśli pracownik młodociany zatrudnia się przy pracach lekkich, to pracodawca musi wyznaczyć wymiar i rozkład czasu pracy. W harmonogramie musi wziąć pod uwagę rozkład zajęć zatrudniającego się. Jeżeli młodociany ciągle się uczy, to nie może pracować dłużej niż 12 godzin tygodniowo, a w dniu, w którym uczestniczy w zajęciach szkolnych, czas pracy nie może przekraczać 2 godzin.
Jeżeli pracownik ukończył 16 lat, to w dniu, w którym nie ma zajęć w szkole, dobowy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin, z kolei podczas ferii szkolnych 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Jeśli pracownik jeszcze nie ukończył 16 lat, to nie może pracować dłużej niż 6 godzin na dobę.
– Pracowałem przy pracach lekkich w magazynie. Miałem wtedy 16 lat, więc w tamtym czasie też wiele się nauczyłem. W tym samym magazynie pracuję już 15 lat, ale teraz jestem kierownikiem – mówi Łukasz.
Młodocianego pracownika obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. W każdym tygodniu przysługuje mu co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego niedzielę. Drugim dniem wolnym może być np. sobota lub poniedziałek. Natomiast w ciągu doby musi odpoczywać co najmniej 14 godzin, uwzględniając porę nocną.
mos
Komentarze (2)
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Geadka #2660133 | 89.234.*.* 10 sty 2019 17:49
Czy młodociany pracownik ma obowiązek pracować dwa tygodnie feri
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)