Co daje nam poczucie stabilności w pracy? Wcale nie podwyżki

2017-03-23 12:50:49 (ost. akt: 2017-03-23 12:50:54)
Co daje nam poczucie stabilności w pracy? Wcale nie podwyżki

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Z badań przeprowadzonych na początku 2017 r. przez Monster Polska na temat poczucia stabilności w pracy wynika, że podwyżka nie zapewnia poczucia pewności w firmie. Aż 32 proc. Polaków uważa, że daje je awans w hierarchii firmy. Na co jeszcze wskazali ankietowani?

Według polskich pracowników, którzy wzięli udział w ankiecie, najważniejszym aspektem stabilności zatrudnienia jest ciągła możliwość rozwoju. Najwięcej, bo 32 proc. ankietowanych, odpowiedziało, że szansa na awans w hierarchii firmy zapewnia poczucie pewności w pracy.

Stabilność w pracy jest ważna, bo przekłada się na wiele dziedzin życia, m.in. na podejmowanie większych inwestycji czy ogólnego poczucia bezpieczeństwa i zadowolenia. – Strach czy choćby niepokój przed utratą pracy może wpływać niekorzystanie na wykonywane przez pracowników zadania oraz ich zaangażowanie. Stan określany przez psychologów, jako antycypacja bezrobocia charakteryzuje się pobudzeniem emocjonalnym spowodowanym oczekiwaniem na otrzymanie wypowiedzenia – mówi Joanna Żukowska, doradca zawodowy.

Dla polskich pracowników duże znaczenie mają również dobre relacje z przełożonym. 23 proc. ankietowanych wskazało, że przyszłość w firmie zależy bezpośrednio od przełożonego, który zadecyduje o ciągłości zatrudnienia. – Pracodawcy powinni zwracać szczególną uwagę na to, by podkreślać stabilność zatrudnienia swoich pracowników. Chwalić i nigdy bez podstaw nie straszyć zwolnieniem. Takie postępowanie będzie zdecydowanie działać na ich niekorzyść – wyjaśnia ekspert.

W badaniu 17 proc. ankietowanych wskazało na pozycję firmy na rynku oraz jej sytuację finansową. Specjaliści uważają, że gdy zatrudnieni widzą, że firma, w której pracują osiąga sukcesy, a jej sprzedaż wzrasta, mają mniej obaw niż w sytuacji, gdy statystyki obrotów spadają, a wśród zatrudnionych słychać pogłoski o zwolnieniach.

Gdy w przedsiębiorstwie pojawiają się kłopoty, pracodawcy nie powinni rozmawiać o nich przy pracownikach. – Może to źle wpłynąć na ich pracę oraz spowodować wątpliwości co do stabilności zatrudnienia. Jeśli są to problemy krótkoterminowe, tworzą niepotrzebną okazję do utraty pracowników, którzy zaniepokojeni, odruchowo zaczną rozglądać się za nowymi ofertami pracy – tłumaczy Żukowska.

Co ciekawe, na ostatnim miejscu ankiety nt. stabilności w pracy znalazły się regularne podwyżki. Możliwość tę wskazało tylko 14 proc. ankietowanych, była to najrzadziej wybierana opcja. Na podstawie odpowiedzi wywnioskować można, że trendy na rynku pracy zmieniają się, a od pracodawcy przestaliśmy oczekiwać jedynie wysokich zarobków.

mos

Komentarze (5)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zdzich #2209146 | 89.228.*.* 25 mar 2017 16:17

    Dwa razy w poprzedniej firmie prezes mi groził że mnie zwolni - pierwszy i ostatni. Zostawiłem go z całym bałaganem a konkurencja przyjęła mnie z otwartymi ramionami i za większe pieniądze. Mam przecież odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie i informacje z poprzedniego zakładu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. niki #2208297 | 176.97.*.* 24 mar 2017 09:08

      Skoro w szkole tak ciężko to czemu tam pracują całe życie - nie jest to przymus, są tysiące lżejszych stanowisk w Lidlach, Biedronkach i na produkcjach po 3 zmiany. Przeciętny człowiek zmienia prace kilka razy w życiu to może i nauczyciel mógłby spróbować tych lżejszych, może lepiej płatnych prac. A może to też wyjątkowa kasta ludzi....

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. syrena #2207933 | 178.235.*.* 23 mar 2017 18:51

        Dlatego tak ciężko pracuje się w szkole. Zmiany praktycznie co roku, ciągłe straszenie, że zabiorą nam to i tamto, a teraz strach o pracę w ogóle. Młodzi, przed którymi wybór zawodu- wszędzie, byle nie do szkoły!!!!

        Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz