Kobiety kontra rynek pracy

2017-07-03 09:41:01 (ost. akt: 2017-07-03 09:42:57)
Kobiety kontra rynek pracy

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Z badań Hays Poland wynika, że kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni. Jednak pozycja pań na rynku pracy ciągle pozostawia wiele do życzenia. Wielu pracodawców ciągle uważa, że kobiety są mniej skuteczne i dyspozycyjne.

Jak pokazują wyniki badań Hays Poland, kobiety w pracy niechętnie podejmują wyzwania, a wiele z nich umniejsza własne kompetencje. Zdecydowana większość z nich doświadcza problemów z pogodzeniem życia prywatnego z zawodowym. Ma to odbicie w statystykach. 85 proc. ankietowanych (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) wskazało, że najwyższe stanowisko w ich firmie zajmuje mężczyzna. Podobnie jest ze stanowiskami menadżerskimi – 59 proc. badanych wyznało, że ich bezpośrednim przełożonym jest mężczyzna. Panie z kolei stanowią najliczniejszą grupę w zespołach podlegającym kierownikom.

Ale kobiety również są ambitne. 31 proc. badanych aspiruje na stanowisko menadżerskie, a na dyrektorskie 29 proc. Pocieszające jest też to, że większość pań odpowiadających w ankiecie zajmuje stanowiska specjalistyczne lub kierownicze i stara się o awans na wyższe o jeden poziom.

Jednak to nic w porównaniu z panami. 32 proc. z nich aspiruje na stanowisko dyrektora, zarządzającego lub prezesa. 27 proc. widzi siebie na pozycji dyrektorskiej, a 13 proc. chciałoby być właścicielem firmy. Mężczyźni rzeczywiście częściej takie stanowiska zajmują, co prowadzi do dysproporcji płci w prestiżowych zawodach i negatywnie wpływa na możliwość rozwoju kobiet.

A jak jest z awansem? Aż 78 proc. mężczyzn i tylko 44 proc. kobiet posiadających te same kwalifikacje uważa, że mają takie same szanse na awans, bez względu na płeć. Panie czują się również pokrzywdzone w kwestii zarobków. Jedynie 42 proc. z nich twierdzi, że pracownicy i pracownice o tych samych kwalifikacjach są sprawiedliwie nagradzani.

Pod górkę mają też rodzice. W badaniu panie wskazały, że pracodawcy dyskryminują lub boją się zatrudniać rodziców na dane stanowiska ze względu na mniejszą dyspozycyjność. Pracownice wskazują na potrzebę wprowadzenia programu ułatwiającego powrót do pracy po długotrwałej nieobecności. Zaznaczają, że wracając do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, odczuwają duży stres. Mają też problemy z pogodzeniem życia prywatnego z zawodowym.

Problematyczne jest też wychowywanie dzieci. 6 proc. kobiet i 38 proc. mężczyzn zaznaczyło w ankiecie, że mają problemy z połączeniem pracy z wychowywaniem pociech. Najczęstszą trudnością jest choroba dziecka i brak możliwości wzięcia urlopu na tę okoliczność. Na szczęście pracodawcy coraz częściej zauważają taką potrzebę i dostosowują swoje pakiety do ich zapotrzebowań. Firmy, oprócz pakietów medycznych, oferują bony prezentowe oraz dofinansowania na wyjazdy dla dzieci, opiekę nad nimi czy na wyprawki.

Jednak równe traktowanie kobiet i mężczyzn ma odzwierciedlenie w rozwoju firmy.
Anna Wysokowicz, psycholog, psychoterapeuta i doradca zawodowy
Fot. Archiwum prywatne
Anna Wysokowicz, psycholog, psychoterapeuta i doradca zawodowy
Anna Wysokowicz, psycholog, doradca zawodowy:
– Różnorodność płci w miejscu pracy wpływa pozytywnie nie tylko na rozwój firmy, ale też kulturę organizacyjną, reputację firmy i morale pracowników. Pozytywnie wpływa na relacje między pracownikami, pomaga rozładowywać napięcia i stres, który towarzyszy pracy. Niewykorzystywanie potencjału kobiet – połowy populacji każdego kraju – przez zamykanie ich w stereotypowych rolach społecznych jest dużym marnotrawstwem. Panie mają talenty, które należy wykorzystać zarówno w biznesie, jak i w polityce. Charakteryzują się odpowiedzialnością, widzą sprawy w ich szerokim społecznym kontekście, doceniają zarówno intuicję, jak i racjonalizm, są gotowe zaakceptować niejasne sytuacje. Dostrzegają też wiele opcji i możliwych rezultatów, są elastyczne i tolerują różnice kulturowe.

mos

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB