Praca w branży budowlnej - na kogo jest zapotrzebowanie w 2020

2020-05-18 14:55:09 (ost. akt: 2020-05-18 15:02:44) Artykuł sponsorowany

Rynek pracy zmienia się nieustannie, a branża budowlana jest jedną z najszybciej rozwijających się w Polsce. Cały czas rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, w tym zarówno pracowników fizycznych, jak i umysłowych. Poszukiwane są osoby z wykształceniem zawodowym (branżowym) oraz wyższym.

Praca w branży budowlnej - na kogo jest zapotrzebowanie w 2020
Ogólne zapotrzebowanie na pracowników z branży budowlanej
Zawody budowlane są na liście prac deficytowych w Polsce. Dzieje się tak z kilku przyczyn. Przede wszystkim, proces edukacji i kształcenia, nie jest nastawiony na specjalistów z tej branży. Brakuje odpowiedniej promocji zawodów budowlanych, a dodatkowo młode osoby zniechęcać może wizja ciężkiej pracy przez kilkanaście godzin dziennie. W zawodach budowlanych wymagany jest dobry stan zdrowia fizycznego i psychicznego, wytrzymałość na zmęczenie i stres, a także dyspozycyjność i gotowość do częstych zmian miejsca pracy. Zdarza się, że pracownicy muszą jechać nawet na drugi koniec kraju, co powoduje problemy rodzinne. W praktyce więc duże zapotrzebowanie na pracowników w branży budowlanej dotyczy przede wszystkim specjalistów, a także kadry nadzorującej.

https://m.wm.pl/2020/05/orig/jak-znalezc-dobrego-pracownika-budowlanca-627138.jpg

Deficyt specjalistów, pracowników fizycznych
Stanowiska budowlane, na które jest największe zapotrzebowanie w ostatnim czasie przede wszystkim następujące zawody:
• betoniarze, zbrojarze,
• cieśla, stolarze budowlani,
• dekarze i blacharze,
• brukarze, murarze, tynkarze,
• operatorzy maszyn budowlanych,
• pracownicy robót wykończeniowych.
Deficyt w wyżej wypisanych zawodach jest związany przede wszystkim z brakiem odpowiedniego profilu kształcenia w szkołach branżowych (dawniej zawodowych). Dodatkowo, duża część młodych ludzi decyduje się na studia lub na inne zawody, takie jak mechanik, elektryk. W ten sposób cały czas na rynku pracy popyt na pracowników budowlanych jest bardzo wysoki, a podaż jest niewystarczająca.

https://m.wm.pl/2020/05/orig/zapotrzebowanie-na-pracownikow-budowlanych-2020-627139.jpg

Zapotrzebowanie na kadrę nadzorującą cały czas rośnie
Spore znaczenie mają także specjaliści w zakresie zarządzania, a więc kierowania robotami budowlanymi. Wśród najbardziej poszukiwanych pracowników można wyróżnić kierowników budowy, kierowników robót, kierowników kontraktu, inżynierów. Oznacza to, że brakuje także pracowników po studiach wyższych. Jedną z przyczyn jest migracja specjalistów do innych krajów europejskich, a przede wszystkim do państw skandynawskich. To właśnie tam są oferowane najwyższe zarobki oraz najlepsze perspektywy rozwoju. Dodatkowo, praca kierownika budowy wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością, a także gotowością do przebywania na budowie przez dużo dłuższy czas niż standardowe 8 godzin dziennie. W miejscu pracy pojawiają się różnorodne problemy, dotyczące bezpieczeństwa pracowników, kosztów inwestycji, a także rozmów z przedstawicielami innych przedsiębiorstw. Wynagrodzenia oferowane kierownikom budowy nie są więc wystarczające w kontekście tak trudnych obowiązków. Zapotrzebowanie na kadrę nadzorującą dotyczy nie tylko dużych firm budowlanych, ale także mniejszych inwestorów oraz osób prywatnych, które chcą komuś powierzyć projekt swojego domu. Warto wiedzieć, że taki projekt można zakupić na stronie: projekty domów - domoweklimaty.pl

Dodatkowo, każdą osobę, która przygotowuje się do budowy własnego domu z ogrodem, zachęcamy do przeczytania artykułu: „Projekt ogrodu - jak zabrać się do zakładania ogrodu aby był nowoczesny?"

Rynek nieruchomości a branża budowlana
Rynek nieruchomości cały czas się rozwija i to mimo epidemii. Okazuje się, że zapotrzebowanie na pracowników fizycznych, a także specjalistów i kadrę nadzorującą, wcale nie zmalało. Dzieje się tak dlatego że wiele inwestycji jest kontynuowanych, a dodatkowo powstają nowe obiekty. Jednocześnie, z Polski wyjechała część pracowników ukraińskich, co sprawiło, że na niektórych budowach są braki kadrowe. Można stwierdzić, że przyszłość branży budowlanej rysuje się raczej optymistycznie, chociaż wiele zależy od kwestii gospodarczych oraz politycznych. W praktyce jednak, zapotrzebowanie na pracowników w branży, wiąże może rosnąć lub też utrzymywać się na stałym poziomie.


Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB