Warto zatrudniać osoby niepłnosprawne

2011-11-10 16:14:53 (ost. akt: 2011-11-10 16:16:23)

Osoby niepełnosprawne mają dużo trudniej na rynku pracy — trudno jest bowiem konkurować o stanowisko z osobami w pełni sprawnymi. Jednak ich zatrudnienie jest korzystne dla obu stron, także pracodawców.

Warto zatrudniać osoby niepłnosprawne

Autor zdjęcia: Dobrochna Bugiera

Pracodawcy często obawiają się podpisywania umów o pracę z osobami niepełnosprawnymi — tłumaczą to wzrostem kosztów, związanych z dodatkowymi ulgami i uprawnieniami, jakie niepełnosprawni mają w pracy. Warto jednak wiedzieć, że do zatrudniania takich osób otrzymują spore dofinansowanie.

Krótsza praca, stała płaca
Pracownicy niepełnosprawni mają więcej uprawnień w porównaniu do pozostałych zatrudnionych, zachowując przy tym prawo do pełnego wynagrodzenia. Osoby niepełnosprawne w stopniu lekkim mogą pracować powyżej 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Natomiast już osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym nie mogą pracować więcej niż 7 godzin godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Zakazane są też godziny nadliczbowe i praca w nocy. Trzeba pamiętać, że stosowanie udogodnień w pracy osób niepełnosprawnych nie może wiązać się z obniżką ich wynagrodzenia.
Osoba niepełnosprawna nie tylko może liczyć na krótszy czas pracy, ale też na dodatkową, 15-minutową przerwę w pracy. Przeznaczona jest ona na wypoczynek lub gimnastykę usprawniającą. Mogą z niej skorzystać wszyscy niepełnosprawni, bez względu na stopień niepełnosprawności.
Osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mają też prawo do 10 dodatkowych dni urlopu. nie skorzystają z niego niestety ci, którym przysługuje dłuższy niż 26 dni urlop (np. nauczyciele).

Ulgi, zwroty, dopłaty
Niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym lub znacznym mogą też raz w roku uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym. Przysługuje im na to 21 roboczych dni zwolnienia z pracy, przy zachowaniu prawa do pełnego wynagrodzenia.
Niepełnosprawni mają też prawo chodzić w godzinach pracy na badania specjalistyczne, lecznicze zabiegi czy zaopatrywać się w sprzęt rehabilitacyjny. Jednak tylko wtedy, gdy nie da się tego załatwić przed pracą lub po pracy.
Z punktu widzenia pracodawcy zatrudnianie osób niepełnosprawnych jest korzystne. Przede wszystkim, są one dużo bardziej zmotywowane do pracy niż pracownicy w pełni sprawni. Mają bowiem dużo trudniej na rynku pracy, dlatego jeśli uda im się znaleźć zatrudnienie, bardziej zależy im na jego utrzymaniu. Co więcej, pracodawcy, którzy zatrudniają niepełnosprawnych pracowników, mogą korzystać ze sporych ulg finansowych. Otrzymują dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, zwrot dodatkowych kosztów związanych z ich zatrudnianiem oraz kosztów wyposażenia ich stanowiska pracy. Mogą też otrzymać dofinansowanie do szkoleń, na które wysyłają niepełnosprawnych podwładnych.
Anna Banaszkiewicz


Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jacek Wolski #502090 | 79.163.*.* 5 sty 2012 19:20

    Często pracodawca stawia warunek , że konieczne jest oświadczenie o niepełnosprawności.Ma przecież darmowego pracownika.Dostaje mnóstwo kasy za tzw przystosowanie stanowiska do potrzeb niepełnosprawnego - a często nic w tym kierunku nie robi.Ma dofinansowanie z PFRON-u .Czysty zysk.A teraz sejm jak Targowica sprzedał inwalidów .Wprowadza zamiast 7 - 8 godzin pracy . Za prezenciki i inne lobby.Ta targowica polepszyła jeszcze bardziej finanse pracodawcy kosztem chorego niepełnosprawnego.Tu jest Polska.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. KL #441985 | 88.199.*.* 14 lis 2011 23:17

    Bzdura, właśnie teraztylko patrzą,jak przyjąć z grupąi to najlepiej umiarkowany albo znaczny. Lekki za małe pieniadze wiec pracodawca najczęściej takimi nie jest zainteresowany. Jeżeli do budowlanki już przyjmują z grupą albo np.do zakładu lub markietów do pracy na stanowisko przy komputerze do wprowadzania jakiś cen,promocji ,towaru ,a tak naprawdę to do wszystkiego . Jeden etat ,a praca na wszystkich stanowiskach. Moim zdaniemto jest wykorzystywanie tych ludzi,awiadomo,ze oni też potrzebują pracy i pieniedzy na życie

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz