Właściwie przygotowany biznesplan, kosztorys i prognoza finansowa są niezbędne w kontaktach z instytucjami finansowymi czy potencjalnymi inwestorami. Dają też przedsiębiorcy większą szansę na sukces. Przecież jak powiedział Alan Lakein: Planowanie to oprawianie przyszłości w ramy teraźniejszości.
Niezbędnik każdego przedsiębiorcy
Jednym z najważniejszych elementów strategii przedsiębiorstwa jest planowanie działalności gospodarczej, którego odzwierciedleniem jest właśnie biznesplan. Ten dokument powinien konkretnie i zrozumiale określać cel działalności firmy (poddane wcześniej ocenie pod względem możliwości ich osiągnięcia), a także kompleksowo opisywać idee projektu oraz planowany czas realizacji poszczególnych jego etapów. Zadaniem tego dokumentu jest także przedstawianie w mierzalny sposób efektów działań. Biznesplan zawiera także perspektywy rozwoju firmy, może być również wzbogacony o analizę rynku lub branży.
Pełni on bardzo ważną funkcję wewnętrzną. — Jest pomocny przede wszystkim dla samego przedsiębiorcy — mówi Agata Brucko-Stępkowska, doradca finansowy. — Zapisanie pomysłu w strategii firmy zbliża do jego realizacji — przypisujemy mu bowiem konkretne narzędzia i czas wykonania. W ten sposób dokument staje się przewodnikiem z informacjami o tym, jak biznes powinien funkcjonować w ciągu najbliższych kilku lat — dodaje.
Biznesplan umożliwia także ocenę efektywności działalności firmy. Jego skrupulatna analiza pokazuje, na ile cele, jakie stawia przed sobą przedsiębiorca, są realne i jest wskazówką, jakich błędów unikać w przyszłości.
Dla adresatów najważniejsza w biznesplanie jest część finansowa. Zawiera ona nie tylko analizę stanu obecnego, ale także prognozę finansową, która przedstawia przyszłość przedsiębiorstwa czy projektu w szerszym horyzoncie czasowym. — Prezentowane w niej dane powinny opierać się na konkretnych szacunkach, popartych wynikami uzyskanymi dzięki zastosowaniu modeli ekonometrycznych — mówi Agata Brucko-Stępkowska. — Wszystko dlatego, że analiza zawartych w prognozie wskaźników ma stanowić dla odbiorców podstawę do stwierdzenia, czy przedsięwzięcie ma szansę na sukces i czy przyniesie zysk inwestorom.
Uzupełnieniem dla powyższych założeń jest kosztorys, służący przede wszystkim oszacowaniu kosztów przedsięwzięcia, a więc sumy pieniędzy potrzebnej do jego realizacji.
Klucz do dalszego rozwoju
Kontrola nad własnym biznesem to nie jedyny powód, dla którego warto tworzyć biznesplany, kosztorysy i prognozy finansowe. Te dokumenty umożliwiają przede wszystkim zdobycie kapitału z zewnątrz, co często warunkuje dalszy rozwój działalności. — Dzięki nim potencjalni pożyczkodawcy czy inwestorzy mogą ocenić szanse przedsięwzięcia i ryzyko związane z zaangażowaniem się w nie. Profesjonalnie przygotowany biznesplan jest także dla nich znakiem, że firma myśli o swoim rozwoju i jest zdolna do wykorzystania swojego potencjału — mówi Agata Brucko-Stępkowska.
Tego typu dokumenty są też konieczne przy staraniu się na przykład o kredyt na zakup nieruchomości lub środków trwałych, kredyt inwestycyjny czy obrotowy.
Ze względu na fakt, że dokumenty te powinny być zredagowane w odpowiedni sposób, napisane fachowym, ale zrozumiałym językiem, przedsiębiorca nie zawsze jest w stanie samodzielnie je przygotować. W takiej sytuacji dobrze jest skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Doradca ma na pewno większe rozeznanie i doświadczenie przy konstruowaniu tego typu dokumentów. Wie też, jakie załączniki, warto do niego dodać, by ułatwić ocenę kondycji firmy. — Powtarzamy im, iż nie mogą pomijać słabych stron swoich firm — podkreśla Agata Brucko-Stępkowska. — Biznesplan nie ma być reklamą firmy. Z drugiej strony przedsiębiorca nie może podchodzić do swojego przedsięwzięcia zbyt krytycznie.
Konieczne jest właściwe wyważenie oceny potencjału firmy czy projektu. Aby biznesplan pokazywał, że przedsiębiorca zna branżę, w której działa, jest w stanie racjonalnie ocenić swoje plany i przeciwdziałać lub zaradzić zagrożeniom, które mogą pojawić się podczas prowadzenia działalności. kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez