Aby na rozmowie kwalifikacyjnej zaprezentować się jak najlepiej, ważne jest nie tylko to, co powiesz, ale też, co przemilczysz. Niektóre zdania czy stwierdzenia mogą bowiem obrócić się przeciwko tobie i zamknąć ci drzwi do pracy w danej firmie.
Kolejnym zdaniem, które może być naszym gwoździem do trumny, jest zapytanie pracodawcy, czym jego firma się zajmuje. Taką wiedzę trzeba mieć dużo wcześniej, przed wysłaniem aplikacji. Warto już w liście motywacyjnym wykazać się znajomością firmy i pokazać, że odpowiedź na ogłoszenie rekrutacyjne jest naszą świadomą decyzją.
Na rozmowie rekrutacyjnej nasz potencjalny pracodawca może nas też zapytać o poprzednie miejsca pracy i przyczyny, z powodu których już tam nie pracujemy. Dużym błędem kandydatów jest negatywne wypowiadanie się na temat byłego szefa czy byłej firmy. Nie jest to mile widziane przez potencjalnych pracodawców, gdyż świadczy o naszym braku lojalności. Odpuśćmy więc sobie robienie czarnego PR-u poprzedniemu szefowi i jeśli nie jesteśmy w stanie powiedzieć o nim nic dobrego, lepiej to przemilczmy.
Jeśli pracodawca zapyta nas, czy mamy jakieś pytania, w żadnym razie nie zaprzeczajmy. Brak pytań może oznaczać także brak zainteresowania konkretnym pracodawcą. Pamiętajmy jednak, by pytania były przemyślane i dotyczyły istotnych kwestii.
Zadawanie pytań nie tylko przedstawi nas w dobrym świetle, ale też pozwoli zdobyć cenne informacje dotyczące pracy w danej firmie. A to pozwoli zaoszczędzić nam czas na kolejnych etapach rekrutacji lub w porę zrezygnować, gdy dowiemy się, że oczekiwania pracodawcy są zupełnie sprzeczne z naszymi.
Niewskazane podczas spotkania z przyszłym pracodawcą jest też nerwowe spoglądanie na zegarek i teksty typu: „Przepraszam, spieszę się“. Jest to nie tylko niegrzeczne i oznacza brak szacunku, ale może sugerować rekruterowi, że rozmowa z nim nie jest jedyną danego dnia.
W dniu rozmowy kwalifikacyjnej tak zaplanujmy sobie czas, by nigdzie się nie spieszyć i podczas spotkania z potencjalnym pracodawcą spokojnie omówić ważne kwestie i doprowadzić rozmowę do końca.
Anna Banaszkiewicz
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez