Na chorobę ci praca w biurze?

2010-10-13 12:20:31 (ost. akt: 2010-10-13 13:37:01)

Praca przy biurku wydaje się lekka, łatwa i przyjemna - wprost wymarzona dla kogoś, kto nie lubi się przemęczać. Jednak, wbrew pozorom, także i biuro może stwarzać wiele zagrożeń dla naszego zdrowia.

Praca przy biurku też może zaszkodzić

Praca przy biurku też może zaszkodzić

Autor zdjęcia: Dobrochna Bugiera

Efekty negatywnego oddziaływania miejsca pracy nie pojawiają się od razu, gdyż w biurze rzadko mamy do czynienia z groźnymi wypadkami przy pracy. Niestety, dla pracowników równie niekorzystne jest długotrwałe oddziaływanie elementów wyposażenia biura na organizm i jego funkcjonowanie. Skutki niewłaściwej organizacji pracy obserwujemy dopiero po latach, a nawet wtedy nie zawsze kojarzymy nasze dolegliwości pracą, jaką wykonujemy.

Siedzenie przed monitorem
Wiele osób całe swoje życie zawodowe spędza na siedząco przed ekranem komputera. Efekty takiej pracy nie są od razu widoczne. Systematycznie i powoli prowadza do degradacji kręgosłupa, osłabienia wzroku i słuchu, licznych reakcji alergicznych i nasilenia stanów bólowych i zwyrodnieniowych w obrębie całego organizmu. Wszystko dlatego, że nasze stanowiska pracy nie spełniają choćby minimalnych wymagań ergonomii. Niewiele biur spełnia wymogi w zakresie monitora ekranowego, klawiatury, odpowiedniej konstrukcji stołu czy krzeseł. Po latach spędzonych za biurkiem okazuje się, że nasze dolegliwości wymagają długiego leczenia i rehabilitacji, często bardzo kosztownej. Realne straty ponoszą też pracodawcy - rośnie liczba zwolnień lekarskich, a chorzy pracownicy są w pracy mniej wydajni. A wystarczyłoby kilka prostych rozwiązań, jak choćby używanie oparć i podłokietników czy regulacja wysokości biurka i dopasowanie go do wzrostu użytkownika. Na Zachodzie jest łatwo dostępna i powszechnie stosowana, w Polsce nadal budzi zdziwienie.

Dobry pracownik tylko w dobrych warunkach
Każdy pracodawca chciałby mieć efektywnych i wydajnych pracowników, ale często zapomina o zapewnieniu im dobrych warunków pracy. A przeszkadza nam hałas, złe oświetlenie, zbyt niska lub wysoka temperatura, a nawet monotonia pracy. W przypadku hałasu najbardziej szkodliwe są infradźwięki, emitowane przez klimatyzacje, urządzenia wentylacyjne, komputery czy nawet ruch uliczny. W takim pomieszczeniu szybko stajemy się senni, zmęczeni i dużo wolniej wykonujemy swoje obowiązki. Równie szkodliwie na nasze zdrowie i samopoczucie wpływa złe oświetlenie stanowiska pracy - gdy nie ma dopływu światła dziennego albo wręcz przeciwnie, gdy promienie słoneczne przeszkadzają w spokojnej pracy przed monitorem. Zły wpływ na efektywną pracę może mieć też zbyt długie wykonywanie jednostajnych czynności. Monotonna praca skutkuje zwiększoną liczbą popełnianych błędów oraz spadkiem wydajności pracownika.

Choruje nie tylko ciało
Niewłaściwe warunki pracy mogą mieć równie negatywny wpływ na psychikę pracownika. Psychiczne obciążenie pracą pojawia się wówczas, gdy mamy zbyt wiele obowiązków lub gdy są dla nas za trudne. Na efekty nie trzeba długo czekać - jesteśmy niezadowoleni z pracy, pełni napięcia i poczucia niskiej wartości. Długotrwały stres wpływa niekorzystnie również na nasz organizm, przyczynia się do wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, przyspiesza tętno, dużo częściej sięgamy po destrukcyjne używki. Coraz częściej mówi się też o syndromie chronicznego zmęczenia, który dotyka osoby pracujące zbyt długo i intensywnie. Dobry pracodawca, ustalając pracownikom zakres czynności i powierzając dodatkowe zadania, powinien uwzględnić indywidualne cechy danej osoby.

Ważne dla pracodawców
Standardy pracy biurowej powinny być istotne nie tylko dla podwładnych, ale też ich szefów. To oni mają obowiązek zapewnić personelowi optymalne warunki pracy, regulowane przez przepisy BHP. Pracodawcy łamiący przepisy narażają się na sankcje finansowe ze strony instytucji kontrolnych, ale też na liczne procesy o odszkodowania. Pracownicy mogą bowiem wystąpić z roszczeniami, jeśli ich dolegliwości, schorzenia i choroby maja bezpośrednie podłoże w warunkach, w jakich pracowali. Warto więc zainwestować w wysoki standard mebli biurowych, dobre oświetlenie czy wentylacje z filtrami ograniczającymi alergię. Lepiej zapobiegać niż leczyć, a zdrowy, efektywny pracownik jest dla firmy najlepszą inwestycją.

Anna Banaszkiewicz

Najczęstsze choroby związane z wykonywaniem pracy biurowej:
- zespół cieśni nadgarstka
- bóle i stany zwyrodnieniowe kręgosłupa
- łokieć tenisisty - zapalenie nadkłykcia kości ramiennej
- przewlekłe zapalenie ścięgna i jego pochewki
- choroby narządu wzroku
- choroba zwyrodnieniowa stawów w obrębie ręki
- zakrzepica żył głębokich
- syndrom chronicznego zmęczenia
- zaburzenia psychologiczne związane ze stresem

Komentarze (3)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jeronimo #219677 | 193.42.*.* 4 mar 2011 15:39

    Asha, zamontowanie kibla to wysoki wydatek - zawsze można siedzieć na wiadrze :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. tigger #76139 | 88.156.*.* 14 paź 2010 08:39

    Po 8 latach pracy za biurkiem wzrok mi "poleciał" o 2 dioptrie, a kręgosłup dokucza w dwóch miejscach. Ale trzeba sobie radzić, oczu może sobie sama nie wyleczę, ale na bolące plecy rewelacyjnie działa regularnie pływanie. Gdyby tak jeszcze firma dosponsorowała karnet na basen...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. asha #76052 | 188.33.*.* 13 paź 2010 23:52

    I co ja mam powiedzieć pracodawcy? Panie, weź zmień moje biurko, bo jest niewygodne, wymień oświetlenie, bo jest źle ustawione, kup nowe krzesła, bo te są zepsute? Toż to Polska rzeczywistość i pracownik powinien skakać z radości, że w ogóle ma pracę! Jak nie ty, to zatrudnimy innego inwalidę ;) Już nie wspomnę o przerwie na toaletę czy posiłek... W ogóle zamiast krzesła powinni mi zamontować kibel i po problemie ;)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz