Dokładnie miesiąc temu, czyli 22 lutego, zmieniły się zasady zatrudniania na podstawie umów terminowych, a dziś, czyli dokładnie miesiąc później, mija ostateczny termin na zmianę informacji o warunkach zatrudnienia pracowników, których zatrudniliśmy na czas określony, jeśli w informacji takiej bezpośrednio odwołaliśmy się do Kodeksu pracy.
Nowy okres wypowiedzenia
Do 22 lutego br. umowa na czas określony podlegała wypowiedzeniu, jeśli była podpisana na dłużej niż 6 miesięcy oraz była w niej mowa o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia. Od tamtej pory okresy wypowiedzenia przy umowach o pracę na czas określony zależą od stażu pracy u danego pracodawcy. To znaczy, że ustala się je na takich samych warunkach, jak przy umowach na czas nieokreślony. Zatem okres wypowiedzenia etatowca czasowego wynosi:
- 2 tygodnie przy zatrudnieniu przez okres krótszy niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc przy zatrudnieniu przez okres dłuższy niż 6 miesięcy,
- 3 miesiące przy zatrudnieniu przez okres co najmniej 3 lat.
Nie wszystkim czasowym pracownikom
Pracodawcy zatrudniający na powyższych zasadach najpóźniej do dzisiaj muszą zmienić swoim czasowym etatowcom informację o warunkach zatrudnienia. Dotyczy to jednak tych przypadków, gdzie w umowie lub informacji dołączanej do umowy pracodawca określił termin wypowiedzenia poprzez wskazanie przepisów Kodeksu, a dokładniej, odwołał się do uchylonego art. 33 Kodeksu w następujący sposób: „Długość okresu wypowiedzenia zgodnie z art. 33 Kodeksu pracy”.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez