Beneficjentem naszego 1% mogą zostać OPP, czyli organizacje pożytku publicznego, których wykaz znajdziemy np. na stronach:
www.pozytek.gov.pl (ogólnopolski) oraz
www.wspieramregion.pl (warmińsko-mazurski). Do OPP należą m.in. fundacje, które mają pod opieką np. niepełnosprawne czy chore dzieci. Mimo jednego numeru KRS danej fundacji, każdy z jej podopiecznych ma przypisany osobisty numer, dzięki czemu podatnik, wpisując w odpowiednią rubrykę rozliczenia podatkowego imię i nazwisko podopiecznego z tym właśnie numerem, ma pewność że dane środki trafią na osobiste subkonto podopiecznego danej fundacji. - Zależnie od sytuacji jest to albo refundacja, czyli zwrot kosztów na podstawie przedstawionych faktur, albo prośba o zapłatę, czyli bezpośrednia opłata przez fundację zajęć czy rehabilitacji - pieniążki nie trafiają do nas, a bezpośrednio do realizującego zlecenie. Prośba o zapłatę to bardzo wygodna forma, bo nie zawsze ma się pieniążki żeby za coś zapłacić, mimo wiedzy, że zostaną nam zwrócone. – mówi Katarzyna Kaczmarek, mama 7-letniego Adasia, który cierpi na autyzm, podopiecznego jednej z fundacji. - Z subkonta 1% korzystamy od 3 lat. Jest to fenomenalna forma wsparcia. Posiadanie bardziej czy mniej niepełnosprawnego dziecka to zawsze ogrom wydatków. Terapie, sprzęty domowe, badania - to wszystko często rodzic musi opłacić sam, bez dofinansowań, refundacji. Dzięki środkom zgromadzonym na subkoncie jest nam zwyczajnie łatwiej zrealizować często podstawowe potrzeby zalecone przez specjalistów. Jeśli uda się zgromadzić ciut więcej- stać nas na dodatkowe zajęcia. 1% to po prostu fantastycznie potrzebna inicjatywa. Niech trwa.
Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać 1 procent podatku tylko jednej organizacji. Jeśli rozliczamy się na więcej niż jednym formularzu - w każdym z nich możemy wskazać inną organizację pożytku publicznego. Jeśli ktoś już złożył w urzędzie skarbowym swoje roczne zeznanie podatkowe i nie przekazał 1 procenta podatku OPP, może złożyć korektę tego zeznania. Ostateczny termin złożenia korekty mija 2 czerwca 2016 r. w przypadku formularzy PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.
jm
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez