Jakie zawody mają przyszłość?

2016-06-10 15:25:22 (ost. akt: 2016-06-10 15:30:39)

Studenci i uczniowie chcieliby po szkole bez problemu znaleźć wymarzoną pracę. Jednak często rzeczywistość zaskakuje i to negatywnie. Przyszłość zawodowa zaczyna się od wyboru kierunku kształcenia. Warto wybrać taki, który odpowiada naszym zainteresowaniom, a zarazem jest przyszłościowy.

Jakie zawody mają przyszłość?

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nie od dziś wiadomo, że zawody z przyszłością to te uzyskane po ukończeniu kierunków ścisłych. Zwłaszcza związanych z branżą IT. Chodzi tu nie tylko o informatyków, ale również programistów Java, webmasterów, grafików komputerowych czy administratorów sieci. Zawód ten charakteryzuje się ogromnymi możliwościami, bo po studiach można tworzyć zarówno oprogramowania, jak i pracować jako nauczyciel.

Inną dziedziną związaną z komputerami jest cloud computing. Inaczej mówiąc, są to fachowcy od przechwytywania danych w chmurze. W tym zawodzie pracują głównie programiści, ale o zatrudnienie ubiegać się mogą nawet ekonomiści i socjologowie, którzy odpowiadają za wyszukiwanie nowych trendów technologicznych i ich testowanie.

Poszukiwani są także handlowcy. Ogłoszenia o pracę dla nich są jednymi z najczęstszych, na jakie można się natknąć na portalach internetowych. Specjaliści do spraw sprzedaży mogą liczyć również na wysoką płacę, bo oprócz stawki podstawowej, otrzymują premię za wyniki.

Jednym z rozchwytywanych zawodów jest opiekun medyczny. Pracy na pewno nie zabraknie ze względu na starzejące się społeczeństwo. Dlatego oferty są skierowane głównie do ludzi młodych. By zatrudnić się na tym stanowisku, nie potrzeba posiadać dyplomu szkoły wyższej. Obecnie niemal każda szkoła policealna oferuje kształcenie w tym kierunku.

Osoby pragnące pracować w laboratoriach również nie będą narzekały na brak ofert. Wystarczy ukończyć biotechnologię. W ostatnich latach wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów od modyfikacji genetycznej. Zatrudnienie można znaleźć w firmach medycznych lub farmaceutycznych.

Humaniści też nie są skazani na bezrobocie. Rynek pracy obfituje w oferty dla lingwistów. Absolwenci filologii języków obcych nie tylko mogą udzielać korepetycji i uczyć w szkole, ale też pracować jako tłumacze przysięgli, a także translatorzy pośredniczący w rozmowach na arenie międzynarodowej. Tu większe pole do popisu mają osoby znające języki niszowe, np. szwedzki, chiński czy arabski.

W obecnych czasach bardzo często dobre wykształcenie stawiamy ponad hobby. Warto pamiętać, że to determinacja i dążenie do celu ma znaczenie w szukaniu pracy marzeń, a hobby jest jednym z czynników branych pod uwagę podczas rozmowy o pracę.

mos

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB