Obowiązki pracodawcy w czasie upałów

2016-07-01 15:37:59 (ost. akt: 2016-07-06 14:11:05)
Obowiązki pracodawcy w czasie upałów

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Coraz wyższe temperatury powietrza sprawiają, że trudniej się pracuje. Jednak nie każdy pracownik wie, czego może się domagać podczas upałów i jakie obowiązki ma pracodawca.

Według naukowców organizm człowieka nie jest przystosowany do ciągłych zmian temperatur. Szczególnie, gdy kilka dni jest upalnych, a następnie chłodnych. Takie huśtawki są groźne dla osób starszych i chorych. Człowiek najwydajniej pracuje w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza, a od 25 st. Celsjusza trzeba zastosować środki ochronne.

Pracodawca przede wszystkim powinien zapewnić odpowiednie warunki termiczne w miejscu pracy oraz bezpłatne zimne napoje. Przepisy nie określają dokładnie, ile litrów należy się każdemu z pracowników, ale woda powinna być zapewniona przez cały czas pracy, nieważne czy z dystrybutora, czy butelkowana. Szczególnie, gdy pracownicy pracują w warunkach uciążliwych, a temperatura przekracza 25 st. Celsjusza na otwartej przestrzeni i 28 st. Celsjusza w biurach i halach.

Dodatkowo pracownicy fizyczni wykonujący pracę na zewnątrz mogą domagać się posiłków i wody do umycia się. Na każdego pracownika dziennie przypada około 90 litrów wody. Obowiązki te muszą być spełnione z urzędu, a nie na wniosek podwładnych. Jeśli nie zostaną one spełnione, kodeks pracy przewiduje karę grzywny nawet 30 tys. zł. Kierownik nie może też w zamian za wodę zaproponować ekwiwalentów pieniężnych.

Szef musi również zapewnić odpowiednie warunki w pomieszczeniach. Pomocne w takich przypadkach są klimatyzacja i odpowiednie wentylatory. Ważne są także żaluzje i rolety, które zmniejszają dostęp promieni słonecznych. Według kodeksu pracownicy młodociani (16-18 lat) nie mogą wykonywać swoich obowiązków w miejscach, w których temperatura powietrza przekracza 30 st. Celsjusza, a wilgotność powietrza wynosi ponad 65 proc. Ponadto szczególną opieką powinny być objęte kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby niepełnosprawne.

Zgodnie z prawem, upały nie są wystarczającym czynnikiem, aby skrócić czas pracy. Niemniej jednak pracodawca może to zrobić lub zarządzić dłuższe przerwy bez obniżania pracownikom wynagrodzenia. Nie każdy też wie, że osoby źle znoszące upały, tzn. te doświadczające omdleń, zasłabnięć itp., mogą zrezygnować z wykonywania swoich obowiązków w tym dniu. Jednak nie mogą zrobić tego samowolnie, lecz muszą poinformować o tym przełożonego. Co ważne, wynagrodzenie w tym czasie wypłacane jest normalnie, jakbyśmy byli w pracy. Wykonując obowiązki w słońcu, można też zażądać przeniesienia w miejsce chłodniejsze, a nawet poprosić o wolny dzień, powołując się na przepis kodeksu pracy, mówiący o pracy w warunkach zagrażających życiu lub zdrowiu.

mos

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB