Praca w domu tylko dla wybrańców

2016-07-11 09:14:45 (ost. akt: 2016-07-11 09:15:19)
Praca w domu tylko dla wybrańców

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wydawać by się mogło, że praca zdalna to idealne rozwiązanie dla pracownika i pracodawcy. Komputer, telefon i dostęp do internetu wystarczą, by efektywnie spełniać obowiązki zawodowe w domu. Jednak taka praca ciągle jest tylko dla wybranych.

Praca w domu jest wygodnym rozwiązaniem zawodowym. Technologie ciągle wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pracodawców. Oprócz komputera i telefonu przydatne są też komunikatory, dzięki którym można być w stałym kontakcie z szefem. Z badań przeprowadzonych przez portal MonsterPolska.pl wynika, że w domu przekłada się nie tylko na jakość życia zatrudnionego, ale również na zaoszczędzone pieniądze na dojazdach i efektywność wykonywanych obowiązków. Nie wspominając o elastycznych godzinach pracy.

Z tych samych danych wynika, że w biurze co 3 minuty ktoś przerywa wykonywane obowiązki, a szczytowa forma przypada na godz. 8-12, czyli w czasie, gdy przebywamy na spotkaniach lub zebraniach. Świadczy to o tym, że pracując w domu jesteśmy bardziej produktywni.

W Polsce jedynie 10 proc. pracodawców oferuje pracę zdalną. Na przywilej ten mogą liczyć głównie osoby z wykształceniem wyższym (ok. 14 proc.), ci z wykształceniem podstawowym niemal w ogóle nie otrzymują takich propozycji, a ze średnim bardzo rzadko (ok. 4 proc.). W takiej formie najczęściej są zatrudniani pracownicy techniczni oraz managerowie i kierownicy.

Jak wygląda to w świetle branż? Co trzeci pracownik IT i telekomunikacji może pracować w domu. Na dalszych pozycjach uplasowali się przedstawiciele działu usług, finansów i prawa.

Z badań rynku pracy wynika, że najczęściej na pracę na odległość pozwalają pracownicy dużych firm, zatrudniających ponad 1000 osób. Wśród ankietowanych aż 17 proc. to zatrudnieni w tego typu przedsiębiorstwach.
Popularny jest stereotyp, że praca w domu to rozwiązanie, z którego korzystają przede wszystkim pracujące matki. Dane temu przeczą, bo z takiego rozwiązania korzystają przede wszystkim mężczyźni - 14 proc., a kobiety stanowią tylko 6 proc.

W ostatnich latach pogląd na pracę zdalną się zmienił. Obecnie nie są to pracownicy wykonujący mało istotne zadania, a raczej eksperci z dużym doświadczeniem, którzy mogą pozwolić sobie na dużą samodzielność, bez konieczności stałej kontroli. W Polsce trend ten z roku na rok staje się coraz bardziej popularny.

mos

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB