Jak skutecznie szukać pracy po 50. roku życia?

2016-07-15 14:03:33 (ost. akt: 2016-07-15 14:03:51)
Jak skutecznie szukać pracy po 50. roku życia?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dawniej często można było spotkać osoby, które od młodości aż do emerytury pracowały w jednej firmie. Dziś rynek pracy się zmienia, a niestety za zmianami nie zawsze nadążają osoby w wieku średnim. Dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie szukać pracy po 50. roku życia.

Zmiana pracy nie zawsze jest decyzją zależną od nas. Pracodawcy nie zawsze chętnie zatrudniają dojrzałe osoby, które są zaledwie kilka lat przed wiekiem emerytalnym. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest to dobry czas, aby realizować się zawodowo.

Szukanie zatrudnienia to często długi etap. Dlatego warto być pozytywnie nastawionym, a dojrzały bezrobotny powinien uświadomić sobie, że jest cenny dla przedsiębiorstwa ze względu na swoje doświadczenie.

Od czego więc zacząć poszukiwania? Przede wszystkim od zorientowania się w wymogach pracodawców i rynku pracy. Pomocne w tym będą urzędy pracy, dlatego na samym początku 50-latek powinien skierować swe kroki właśnie tam. Urzędy posiadają wiele instrumentów dostosowanych specjalnie do potrzeb osób w średnim wieku. Dzięki temu można nie tylko szybciej wrócić do pracy, ale i podnieść swoje kwalifikacje. Poza tym znaleźć tam można dane na temat obecnego rynku pracy, rozeznać się w ofertach i otrzymać poradę dotyczącą szkoleń i kursów.

Osobom po 50. roku życia urzędy pracy przygotowują indywidualny plan działania w ciągu 180 dni od zarejestrowania. W tym czasie bezrobotny może otrzymać propozycje stażów, szkoleń lub innych aktywizacji zawodowych, takich jak roboty publiczne i prace interwencyjne, czyli tzw. zatrudnienie subsydiowane.

Te pierwsze zapewniają częściową refundację kosztów zatrudnienia przez 6 miesięcy. Na prace interwencyjne bezrobotny jest zatrudniany na rok. W tym czasie wynagrodzenie i koszty składek ubezpieczeniowych zapewnia starosta. Starosta w umowie z pracodawcami może zorganizować również programy specjalne. Bezrobotni na stażu w wyjątkowych sytuacjach mogą też otrzymać zwrot kosztów dojazdu, zakwaterowania lub za zajęcia z zakresu poradnictwa zawodowego i szkolenia.

50-latkowie mogą otrzymać dodatkowo skierowanie na kursy lub studia podyplomowe sfinansowane przez urzędy. Mogą one pokryć koszty egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, certyfikatów lub uprawnień przydatnych w znalezieniu pracy, a nawet udzielić nieoprocentowanej pożyczki na szkolenia.

Aktywnie poszukując pracy, nie można zapominać też o portalach internetowych poświęconych rekrutacji, takich jak praca.wm.pl, czy o prasie. Znajdziemy tam aktualne oferty pracy. Można też skorzystać z usług pośredników pracy. Ważne, by poinformować o tej trudnej sytuacji znajomych, którzy często mogą przyczynić się do szybszego znalezienia zatrudnienia, np. poprzez efektywne polecenie bezrobotnego u swojego pracodawcy.

Nie należy też szybko się zniechęcać. Do poszukiwań trzeba podejść z determinacją, a do każdej rozmowy kwalifikacyjnej przygotować się jak najlepiej. Przede wszystkim dojrzały bezrobotny musi wierzyć w swoje umiejętności i doświadczenie. Z takim nastawieniem znalezienie nowej pracy jest tylko kwestią czasu.

mos

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Klaudia88 #2779160 | 178.43.*.* 20 sie 2019 09:12

    Szukanie pracy, to dla niektórych męczarnia. Ale ja nauczyłam się szukać pracy w bardzo dobry sposób. Znaczącą kwestia jest strona na której szukamy tej pracy. Warto stawiać na mniej znane strony. W moim przypadku bardzo dobre znaczenie miała strona pointr.pl, dzięki której udało mi się znaleźć pracę, mimo że mam 55 lat :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz