Małe firmy zapłacą niższy podatek

2016-07-25 13:50:51 (ost. akt: 2016-07-25 13:51:03)
Zdjęcie jest ilustracją tekstu

Zdjęcie jest ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GG

Rząd przygotował nowelizację ustawy o podatku od osób fizycznych oraz podatku od osób prawnych. Według nowych przepisów mali podatnicy zapłacą mniej. Sejm niemal jednogłośnie opowiedział się za tym, aby CIT z 19 proc. zmniejszyć do 15 proc.

Za nową ustawą zagłosowało 439 posłów, a trzech się wstrzymało. Nikt nie był przeciwko. Niższa stawka ma dotyczyć właścicieli małych firm, płacących podatek CIT, których przychód ze sprzedaży z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekracza 1,2 mln euro rocznie. Takich przedsiębiorców w Polsce jest 393 tys.

Efekt fiskalny, czyli zmniejszenie dochodów budżetu, szacowany jest na ok. 270 mln zł. W nowelizacji zawarte są też przepisy uszczelniające pobór podatków, które mają wyrównać straty budżetowe.

Według polityków nowa ustawa przyczyni się do rozwoju gospodarczego Polski. Zwiększy też świadomość przedsiębiorczą Polaków i zachęci, szczególnie tych młodych i wykształconych, do zakładania własnych firm.

W ustawie też zawarto przepisy, które uniemożliwią podział jednej większej firmy na dwie mniejsze, tylko po to, by skorzystać z obniżonej stawki CIT. Nowelizacja obejmie też podatników rozpoczynających własną działalność, nie będzie jednak dotyczyć podatkowych grup kapitałowych.

Rząd doprecyzował też inne przepisy, aby wyeliminować wątpliwości interpretacyjne, skutkujące unikaniem opodatkowania niektórych dochodów. Przewidziano też przepis, który mówi o ograniczeniu stosowania preferencyjnych zasad opodatkowania transakcji wymiany udziałów. Zgodnie z ustawą, przepisów tych nie stosuje się, gdy głównym lub jednym z głównych celów wymiany udziałów jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.


oprac. mos

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB