Możliwość pójścia na urlop wypoczynkowy to przywilej każdego pracownika mającego umowę o pracę, niezależnie czy jest on zatrudniony na stałe, czy wykonuje pracę tymczasową. Jednak zasady udzielania tego urlopu są różne. „Pracownik tymczasowy nabywa prawo do dwóch dni urlopu za każdy miesiąc pozostawania w stosunku pracy z agencją pracy tymczasowej” – mówi Karolina Schiffter, adwokat.
Wolne dni mogą być przyznane zarówno przez agencję, jak i pracodawcę. Jeśli chodzi o pracowników skierowanych do pracy na czas krótszy niż pół roku, do udzielenia urlopu jest zobowiązana agencja. Decyzja o nim powinna być uzgodniona z pracodawcą i przedstawiona pracownikowi przed zawarciem umowy. W przypadku zatrudnienia na okres powyżej sześciu miesięcy to pracodawca udziela pracownikowi tymczasowemu urlopu w czasie trwania umowy. Co więcej, tylko przy ponadpółrocznym zatrudnieniu przysługuje prawo do urlopu na żądanie.
Pamiętajmy, że w sytuacji gdy nie wykorzystało się przysługującego urlopu, a umowa została już rozwiązana, można domagać się wypłaty ekwiwalentu.
infowire.pl
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)