Najpierw umowa, później praca. Od września zmiany w Kodeksie pracy

2016-08-30 14:52:01 (ost. akt: 2016-08-30 14:52:08)
Najpierw umowa, później praca. Od września zmiany w Kodeksie pracy

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

1 września wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Od tego czasu pracodawca i każdy pracownik będzie musiał posiadać umowę na piśmie albo pisemne potwierdzenie jej warunków jeszcze przed dopuszczeniem podwładnego do wykonywania obowiązków.

Jeżeli umowa o pracę będzie zawarta ustnie, a nie na piśmie, wówczas szef będzie zobowiązany dostarczyć pracownikowi pisemne potwierdzenie wcześniej ustalonych warunków, jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Za brak takiego dokumentu pracodawca będzie mógł otrzymać karę grzywny, która wynosi od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Obowiązujące obecnie przepisy pozwalają na zamknięcie formalności do końca pierwszego dnia pracy. Pozwalało to na odwlekanie podpisania umowy. Podczas kontroli zatrudniający mógł tłumaczyć się, że pracownik jest w firmie dopiero pierwszy dzień, a co za tym idzie, ustawowy termin na pisemne potwierdzenie warunków umowy o pracę jeszcze nie minął.

Dzięki nowemu rozwiązaniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracownik będzie mógł się ubiegać o należące się mu świadczenia i uprawnienia ze stosunku pracy. Dodatkowo będzie chroniony przez przepisy ubezpieczeń społecznych.

Nowelizacja zacznie obowiązywać 1 września. Od tej pory pracodawca nie będzie mógł się tłumaczyć z braku umowy tym, że nowy pracownik jest zatrudniony pierwszy dzień.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

oprac. mos

Komentarze (13)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Krzysztof Kornatowicz #2057375 | 83.28.*.* 1 wrz 2016 21:06

    I państwo , i pracownicy , i pracodawcy będą usatysfakcjonowani , jeśli państwo polskie wprowadzi jedna BARDZO WAŻNĄ USTAWĘ , która uczyni z mikroprzedsiębiorców WARTOŚĆ PRAWEM CHRONIONĄ ! W obecnym systemie gospodarczym władze świadomie wycięły mikroprzedsiębiorców z obrotu gospodarczego , narzucając im nadmierne daniny ( ZUS , VAT ) , bez względu na ich stan ekonomicznych przychodów . Jednocześnie ci sami ludożercy polityczni zwalniali obce hipermarkety hiperbiedy z danin . Doprowadziło to do wyniszczenia klasy średniej rodzimego kupiectwa i jego dostawców . Dziś wszelkie obostrzenia prawa gospodarczego MUSI dotyczyć duże , obce , poważne przedsiębiorstwa . Jeśli kogoś stać było na dużą fabrykę 60 pensji miesięcznie , niech będzie go stać na konkretne umowy o pracę ! Jeśli jesteś przedsiębiorcą to podlegasz i prawu o przedsiębiorcach . JEŚLI NATOMIAST JESTEŚ MIKROPRZEDSIĘBIORCĄ , MIKRO , KTÓREGO ŚWIADOMIE NISZCZONO PRZEZ OSTATNIE 26 LAT !!! I DZIŚ LEDWO WIĄŻESZ KONIEC Z KOŃCEM , MUSISZ PODLEGAĆ SPECJALNEJ OCHRONIE !!! W ogóle - jak ludożercy polityczni śmią traktować te niedobitki BIEDAFIRM jako przedsiębiorców ?! Te same kanalije , jak podają ustami sprostytuowanych mediów o ilosci upadłych przedsiębiorstw , NIE UWZGLĘDNIAJĄ TYCH BIEDAFIRM W SWOICH SZACUNKACH !!! Biedakom , którzy dziś doprowadzeni zostali do granic wydolności należy się , czy to komu kurwa mać !!! się podoba , czy nie !!! NALEŻY SIĘ OCHRONA PRAWNA !!! Łapy precz od naszych bidazyskow ! Łapy precz od naszych BIDAFIRM !!! Łapy precz od nas z waszymi obostrzeniami !!! Niech dotyczą przedsiębiorców a nie konusowatych bidafirm !Krzysztof Kornatowicz ( czytajcie Wyrugowani.pl )

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (-3)

    1. obojętnie co się dzieje w realu #2056909 | 95.90.*.* 1 wrz 2016 07:49

      Przepisy mają być sprawiedliwe i dla ludzi, a nie jak dotychczas dla niewolników. Jak pracodawca złamie przepisy to masz podstawę aby się odwołać. Wcześniej takiej możliwości nie było. Pan miły Rudy zresztą to nam załatwił zupełnie za friko, bo w takich sprawach to był bezinteresowny.

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. Pilsener #2056746 | 164.127.*.* 31 sie 2016 20:58

      Żadne prawo nie poprawi warunków pracy, dopóki będzie 50 chętnych na jedno miejsce pracy. Gdy pracowników brakuje to nagle okazuje się, że i stawkę można podać a do umowy o pracę dorzucić jeszcze pakiet socjalny.

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    3. E tam... #2056456 | 89.228.*.* 31 sie 2016 11:46

      Jak pracodawca będzie nieuczciwy, a pracownik młody, niedoświadczony i niedouczony, to i na to znajdą obejście. Podpisze taki jeden z drugim umowę z młodym pracownikiem, kopii umowy do ręki nie odda, że niby pieczątki musi postawić, dla kontroli będzie miał umowę podpisaną przez pracownika, a po południu umowę porwie, bo powie, że są błędy i jutro da nową. Kontrola powinna sprawdzać nie tylko to, czy jest umowa podpisana przez obie strony, ale czy obie strony tę umowę fizycznie posiadają- każda strona swój egzemplarz.

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    4. ox #2056450 | 88.156.*.* 31 sie 2016 11:39

      Skonczy się chociaż trochę dymanie pracowników.

      Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    5. Emmawws #2056407 | 88.156.*.* 31 sie 2016 10:22

      Bardzo dobrze. Kilkukrotnie byłam w takiej sytuacji ze obiecano umowę a była później.Mistrzowie 3 tyg zwlekaj z podpisaniem umowy, a jak się upomnialam o obiecana umowę to dali pieniążki do ręki i podziękowali za współpracę...

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      1. Olsztyniak #2056362 | 188.146.*.* 31 sie 2016 08:45

        Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Może i dobrze ale po co to komu? Ja nigdy nie miałem przypadku tej tzw nieuczciwosci. Więc po co strzępić kolejne przepisy, lepiej zająć się czymś bardziej pożytecznym.

        1. Ania #2056358 | 83.6.*.* 31 sie 2016 08:39

          No i prawidłowo !

          Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz