4 wskazówki, które ułatwią ci zmianę branży

2016-10-20 15:24:33 (ost. akt: 2016-10-21 08:05:03)
4 wskazówki, które ułatwią ci zmianę branży

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Czujesz, że praca, którą wykonujesz, to nie to? Chciałbyś spróbować swoich sił w zupełnie innej branży, ale nie masz pojęcia, jak się za to zabrać? Taka zmiana nie jest prostym zadaniem. Podczas rekrutacji czeka na ciebie wiele trudnych pytań dotyczących twoich planów. Jak sobie z tym poradzić? Na jakich kwestiach powinieneś się skupić, by zmienić branżę szybko i łatwo?

Zanim zaczniesz czytać, zobacz darmowe szablony CV, które pomogą Ci przyciągnąć uwagę pracodawcy.

1. Na czym skupić się w CV?

Jedną z najistotniejszych spraw w tworzeniu CV jest dopasowanie dokumentu do treści ogłoszenia. Wychwyć słowa kluczowe charakterystyczne dla stanowiska, na które aplikujesz. Są to hasła występujące w ogłoszeniu w sekcji “wymagania” i “zakres obowiązków”.

Kiedy decydujesz się na zmianę branży, kwestia dostosowania CV jest jeszcze bardziej kluczowa.

Poniżej przedstawiamy dwa przykłady, dzięki którym zobaczysz, jak skutecznie dopasować CV do nowego stanowiska:

I. Specjalista ds. Sprzedaży --- > Pracownik Administracyjno-Biurowy

Skup się w zakresie obowiązków na kompetencjach takich jak:
- tworzyłem raporty i statystyki dotyczące wykonywanych zadań
- koordynowałem obieg dokumentów wewnątrz działu sprzedaży
- przygotowywałem prezentacje produktowe
- wystawiałem i rozliczałem faktury sprzedażowe

II. Asystentka Prezesa --- > Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji

Opisz takie obowiązki jak:
- wspierałam procesy rekrutacyjne na stanowiska administracyjne
- prowadziłam wstępną selekcję kandydatów
- tworzyłam ogłoszenia i publikowałam je na portalach internetowych
- budowałam długofalowe relacje z kandydatami

Dla twojego potencjalnego pracodawcy najbardziej istotne będą umiejętności, które do tej pory zdobyłeś i będziesz mógł je wykorzystać na nowym stanowisku. Nie ma sensu rozpisywać się zbyt szczegółowo na temat pozostałych obowiązków.

Pomyśl o tym, że z punktu widzenia nowego stanowiska stają się one mniej ważne.

2. Czy warto realizować specjalistyczne kursy i szkolenia?

Musisz wiedzieć, że jest wiele zawodów, które wymagają posiadania określonego certyfikatu. Są też stanowiska, w zdobyciu których pomogą ci specjalistyczne kursy i szkolenia.

Zobacz przykłady:
● Dla zawodu testera oprogramowania istotny będzie Certyfikat ISTQB
● Kierownik projektu powinien posiadać szkolenie z zakresu metodyk Prince2 lub SCRUM/Agile
● Kierownik produkcji może wykorzystać w pracy znajomość Kaizen/Lean Manufacturing

Oczywiście posiadanie danego certyfikatu nie otworzy ci od razu drzwi do nowej branży. Mimo wszystko, jeśli ukończysz kurs potwierdzony certyfikatem, łatwiej będzie ci wyjaśnić chęć zmiany zawodu.

Wiele umiejętności, przede wszystkim technicznych, możesz zdobyć poprzez naukę na własną rękę. Warto zainwestować swój wolny czas w doskonalenie kompetencji, aby w przyszłości na tym zyskać i otrzymywać lepsze oferty pracy.

3. Czy wykształcenie może pomóc zmienić branżę?

Nie myśl, że wybranie się na studia zagwarantuje ci szybką zmianę pracy. Ułatwi ci to jednak wytłumaczenie pracodawcy, dlaczego myślisz o zmianie profilu zawodowego.

Jedną z istotniejszych kwestii w CV poza historią zatrudnienia i twoimi kompetencjami jest wykształcenie. Wpisz datę rozpoczęcia kierunku studiów, który wiąże się z wybraną przez ciebie nową branżą. W ten sposób zapewnisz pracodawcę, że podjąłeś kroki w kierunku przebranżowienia.

Wybierz studia licencjackie, magisterskie lub podyplomowe, które dadzą ci możliwość zdobycia najbardziej wyspecjalizowanej wiedzy w nowej dziedzinie.

Angażuj się również w dodatkowe projekty i nawiązuj kontakty, które mogą okazać się w przyszłości biznesowymi.

4. Jak aktywnie szukać nowej pracy?

Gdy już decydujesz się wyjść na rynek pracy w nowej dla ciebie branży, musisz zrobić coś, aby wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów. Tym bardziej, że zapewne większość z nich będzie miała nad Tobą przewagę w postaci branżowego doświadczenia.

Co możesz zrobić, aby stać się aktywnym graczem na rynku?

- zbuduj swój profil na portalach typu LinkedIn i/lub Goldenline

W ten sposób staniesz się bardziej widoczny dla rekruterów i headhunterów. Warto rozszerzyć swoją sieć kontaktów o swoich przełożonych, współpracowników i podwładnych. Możesz poprosić o wystawienie rekomendacji na swoim profilu, dzięki czemu zyskasz referencje.

- wyszukaj rekruterów lub headhunterów i nawiąż z nimi relacje

Wysyłanie CV to nie wszystko. Spróbuj odnaleźć w wymienionych powyżej serwisach rekruterów z firm, do których chciałbyś zaaplikować.

Po zaproszeniu do sieci kontaktów napisz wiadomość, dlaczego chcesz podjąć pracę w ich firmie. Zaznacz, z jakiego powodu pragniesz zmienić branżę i potwierdź to swoją aktywnością. Odnieś się do rozpoczętych studiów, kursów i szkoleń lub osiągnięć związanych z nowym profilem stanowiska.

Spróbuj też nawiązać kontakt z poleconym headhunterem lub ze znanej ci firmy. Pracownik agencji rekrutacyjnej może jeszcze łatwiej znaleźć ci odpowiednie miejsce na rynku pracy.

Zmiana branży wiążę się z reguły z dłuższym niż zazwyczaj poszukiwaniem nowego miejsca zatrudnienia. Oczywiście im dłużej pracujesz w danym sektorze, tym trudniej będzie ci się przebranżowić. Nie jest to jednak zadanie całkowicie niewykonalne. Stwórz plan działania, który będzie potwierdzał twoje zaangażowanie w zmianę ścieżki zawodowej.

Jak jeszcze ułatwić sobie zmianę branży? Może udało ci się tego dokonać i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem w praktyce?

Podziel się swoją opinią w komentarzach!

Maciej Czerwonka, konsultant kariery w Interviewme

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jagna #2144988 | 89.64.*.* 28 gru 2016 23:37

    fajne rady :) a teraz jest dobry moment na wysyłanie cv. przekonał mnie ten artykuł;blog.impel.pl/dlaczego-warto-wy sylac-cv-w-czasie-swiatecznej-przerwy warto zwiększyć szanse na znalezienie ciekawej pracy :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz