Czy szef może wezwać pracownika na zwolnieniu lekarskim?

2017-02-02 15:42:13 (ost. akt: 2017-02-02 15:43:52)
Czy szef może wezwać pracownika na zwolnieniu lekarskim?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Styczeń to okres wzmożonych zachorowań na grypę. Wiadomo, że każdą infekcję trzeba przeleżeć w łóżku, w związku z tym zwolnienie lekarskie jest niezbędne. Pojawia się pytanie, czy w nagłych sytuacjach pracodawca może wezwać chorego pracownika do firmy?

Zobacz także: Czy warto iść z przeziębieniem do pracy? Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu Nadmiar obowiązków zawodowych, poświęcenie się pracy lub po prostu pracoholizm sprawią, że z miejscem pracy nie będziemy mogli się rozstać nawet, gdy będziemy...
Zgodnie z prawem pracodawca nie może wezwać pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, nawet w sytuacjach awaryjnych. O tym, czy chora osoba powinna otrzymać zwolnienie, decyduje lekarz, który wykonuje niezbędne badania. W ten sposób ocenia stan zdrowia chorego oraz bierze pod uwagę rodzaj i warunki pracy.

Jeśli specjalista orzeknie, że pracownik jest niezdolny do wykonywania obowiązków zawodowych, a w związku z tym wypisze zwolnienie, to chory powinien przez cały ten okres zrezygnować z pracy.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 16 listopada 2000 r., w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim pracownik powinien stosować się do zaleceń lekarza i nie może wykonywać czynności, które mogłyby przedłużyć niezdolność do pracy. Według sądu do takich czynności należy właśnie praca zarobkowa. Oznacza to, że cały okres zwolnienia powinien być przeznaczony na walkę z chorobą, aby po tym czasie pracownik mógł powrócić do firmy i w pełni wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

Pamiętajmy, że prawo to dotyczy nie tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale również tych zatrudnionych na inną umowę cywilnoprawną, np. umowę zlecenie, umowę o dzieło czy samozatrudnienie. Znaczenie ma nie charakter stosunku prawnego, ale rodzaj wykonywanych obowiązków w pracy.

Sam pracodawca powinien mieć świadomość, że w czasie choroby pracownika nie powinien go wzywać do firmy, nawet jeśli wystąpiła awaria lub inna sytuacja wymagająca obecności akurat tego konkretnego zatrudnionego. Zwolnienie lekarskie jest po to, aby pracownik jak najszybciej mógł odzyskać pełną sprawność do wykonywania swoich obowiązków w pracy. Dlatego może on odmówić szefowi szybszego powrotu do zakładu.

Jeśli osoba chora jest ubezpieczona i przebywa na zwolnieniu L4, to przysługuje jej wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy. Natomiast jeżeli choroba się przedłuża, wówczas zatrudniony pobiera świadczenie rehabilitacyjne.

Świadczenia chorobowe mają zrekompensować dochody, jakie mogłaby osiągnąć w tym czasie osoba niezdolna do pracy. Dlatego jeśli w trakcie zwolnienia pracownik podejmuje jakąkolwiek pracę zarobkową, to traci prawo do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego. Dotyczy to całego okresu, w którym pracownik zarabiał.

mos

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mmm #2173816 | 88.199.*.* 3 lut 2017 10:39

    Niech szef wezwie na dywanik swoją siostrę która jest zatrudniona jako dyrektor ekonomiczny celowo na wysokiej pensji i jak zajdzie w ciąże to od pierwszej minuty zapłodnienia siedzi na l4.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz