Błędny lub spóźniony PIT. Co robić?

2017-04-21 14:55:26 (ost. akt: 2017-04-24 14:10:09)
Błędny lub spóźniony PIT. Co robić?

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W tym roku wyjątkowo z podatku możemy rozliczyć się do 2 maja, ale co jeśli nie zdążymy tego zrobić w terminie? Jakie kary przewiduje prawo i co zrobić, gdy błędnie złożyliśmy zeznanie?

W tym roku ostatni dzień kwietnia przypada w niedzielę. Z tego powodu termin na rozliczenie podatku PIT przedłużono do 2 maja. Jednak co się stanie, jeżeli z jakiegoś powodu nie zdążymy złożyć zeznania do tego terminu?

– Należy jak najszybciej złożyć spóźnioną deklarację i uiścić zaległy podatek oraz ewentualne odsetki. Spóźnienie eliminuje możliwość preferencyjnego wspólnego rozliczenia się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Niemożliwe jest także przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego – wyjaśnia Renata Kostowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Za niezłożone lub spóźnione rozliczenie podatkowe prawo skarbowe przewiduje kary. Fiskus głównie nakłada mandaty. – Wysokość kary grzywny wynosi od 200 zł do 4 tys. zł. Podatnik ma również obowiązek zapłaty odsetek od powstałej zaległości podatkowej – dodaje rzecznik.

Pytanie, co zrobić, jeśli błędnie rozliczyliśmy się z podatku PIT? W takim wypadku należy złożyć korektę. Trzeba ponownie wypełnić druk do rocznej deklaracji, zaznaczyć kwadracik „korekta deklaracji” oraz poprawić poprzednie błędy. Pamiętajmy, że jeśli pomyłka polegała na wyliczeniach kwoty podatku, to trzeba zapłacić jeszcze zaległą kwotę razem z odsetkami, liczonymi od dnia, w którym mija termin na rozliczenie.

Jednak inaczej to wygląda, jeśli urzędnik skarbówki sam odkryje błędy w deklaracji. – Jeżeli są to drobne pomyłki rachunkowe lub deklaracja nie została wypełniona zgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy ma dwa wyjścia. Po pierwsze, może sam skorygować naszą deklarację poprzez dokonanie stosownych poprawek lub uzupełnień. Może to zrobić jedynie, gdy zmiana kwot ujętych w deklaracji nie przekracza 5 tys. zł. Po drugie, urząd może wezwać nas do skorygowania deklaracji oraz złożenia niezbędnych wyjaśnień. W takim przypadku najlepiej jest skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym i zapytać o szczegóły. Następnie przygotować odpowiednie dokumenty i udać się do urzędu w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości – tłumaczy Kostowska.

Co ciekawe, jeśli złożyliśmy deklarację podatkową, to korektę możemy złożyć w dowolnym momencie aż do przedawnienia. – Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to, że w przypadku zeznania PIT za 2016 r. zobowiązanie podatkowe przedawni się wraz z końcem 2021 r. – mówi ekspert.

Na koniec jeszcze ważna informacja na temat godzin otwarcia urzędów skarbowych na terenie Warmii i Mazur. W każdy poniedziałek urzędnicy pracują do godz. 18. Podobnie 28 i 29 kwietnia. Natomiast 2 maja fiskus otwarty jest do 18 wyłącznie dla podatników chcących złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT. Podatek można rozliczyć też internetowo na stronach www.e-deklaracje.gov.pl i www.portalpodatkowy.mf.gov.pl.

mos

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB