Nadchodzi lepszy czas dla niań. W myśl nowej ustawy żłobkowej, rodzicowi, który legalnie zatrudni nianię, budżet państwa opłaci składki za jej ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Trzeba jednak podpisać umowę z opiekunką i zgłosić ją do ZUS.
Nianiom dużo łatwiej będzie podjąć pracę, a rodzice przy ich zatrudnianiu nie będą musieli spełniać wielu rygorystycznych przepisów. Co więcej, rodzicowi, który zatrudni nianię, budżet państwa opłaci ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Zatrudnioną w ten sposób nianię rodzic powinien zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. W tym celu musi wystąpić do ZUS. Jeżeli to zrobi, składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz składkę zdrowotną opłaci ZUS od podstawy stanowiącej kwotę nie wyższą niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. W tym roku wynosi ono 1386 zł.
Rodzic jako pracodawca
Niania będzie mogła sprawować opiekę nad dzieckiem od ukończenia przez nie 20. tygodnia życia do końca roku szkolnego, w którym dziecko skończy 3 lata. Tylko do tego czasu będą opłacane za nią składki. Jeśli natomiast dziecko nie zostanie przyjęte do żadnego przedszkola, a w miejscu jego zamieszkania nie będzie działać żadne przedszkole prywatne, za nianię będą odprowadzane składki do ukończenia przez malucha 4 lat. Prawo do takiej formy zatrudnienia niani będą mieli nie tylko rodzice wspólnie wychowujący dziecko, ale też samotni rodzice.
Rodzice zatrudniający nianię powinni pamiętać, że od tej pory formalnie są pracodawcami i muszą przestrzegać przepisów kodeksu pracy. Należą do nich m. in.: ustalenie planu urlopu dla opiekunki, prowadzenie ewidencji czasu pracy, zapewnienie czasu na wypoczynek i przestrzeganie przepisów BHP.
Skorzysta niania i rodzice
Dla niani legalne zatrudnienie to same plusy. Do tej pory musiały funkcjonować w szarej strefie, pół-legalnie i bez poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia. A ta forma zarobkowania dla wielu kobiet staje się sposobem na utrzymanie i profesja na długie lata. Coraz więcej szkół policealnych proponuje kierunki związane z opieka nad dziećmi czy osobami starszymi, traktując je jako jeden z zawodów. Dlaczego zatem osoby pracujące jako nianie nie miałyby mieć prawa do urlopów, świadczeń socjalnych i choćby minimum zabezpieczenia psychicznego, że nie zostaną odprawione z kwitkiem z dnia na dzień? Poczucie bezpieczeństwa i ciągłości pracy dotyczy także rodziców. Znajdując dobrą, sumienną opiekunkę chcą, by jak najdłużej opiekowała się ona ich dzieckiem.
Anna Banaszkiewicz
Umowa uaktywniająca — specjalna umowa, jaką podpisują rodzice z zatrudnianą nianią. Będą do niej miały zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego dotyczące świadczenia usług na podstawie umowy-zlecenia. W umowie muszą być zawarte:
— strony umowy, jej cel i przedmiot
— czas, na jaki została zawarta
— czas i miejsce sprawowania opieki
— liczba dzieci powierzonych opiece
— obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia, sposób i termin jego wypłaty
— warunki, sposób zmiany i rozwiązania umowy
Aby ZUS opłacił składki za legalnie zatrudnioną nianię, musza być spełnione trzy warunki:
1. Niania musi podpisać z rodzicami umowę uaktywniającą i zostać zgłoszona do ubezpieczeń.
2. Rodzice dziecka muszą pracować — na umowę o pracę lub umowę zlecenie. Składki nie będą opłacane, jeżeli obydwoje rodzice wychowujący dziecko lub samotny rodzic nie mają pracy.
3. Dziecko nie może korzystać z instytucjonalnej formy opieki — nie może być umieszczone w żłobku czy klubie dziecięcym ani być objęte opieką dziennego opiekuna.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez