Podrasowane CV

2011-05-31 13:20:01 (ost. akt: 2011-05-31 13:21:45)

Mając do dyspozycji mnóstwo wzorów dostępnych w sieci, każdy z nas potrafi napisać w miarę poprawne CV, czyli „zawodowy przebieg życia“. Jednak mało kto potrafi sprawić, by „przebieg“ ten był ciekawy dla naszego potencjalnego pracodawcy. Jak podrasować swoje CV i zwiększyć swoje szanse? Wystarczy kilka drobnych poprawek.

Podrasowane CV
W każdym CV powinno znajdować się zdjęcie. Najlepiej wybrać takie, na którym podobamy się sobie i jesteśmy na neutralnym tle. Nie musi to być koniecznie zdjęcie legitymacyjne, dobrze postrzegane są też uśmiechnięte zdjęcia portretowe. Wykluczone są natomiast fotki z wakacji czy z imprezy ze znajomymi.
Pamiętajmy, że zdjęcie mówi o nas znacznie więcej niż wypisane miejsca pracy czy doświadczenie. Co prawda, na Zachodzie odchodzi się powoli od umieszczania zdjęć w CV, aby nie dawać rekruterowi powodów do dyskryminacji. W Polsce jednak, póki co, CV bez zdjęcia nie przejdzie nawet wstępnej selekcji.

Ważne, co potrafisz
Teraz pochylmy się nad tekstem. Nazwy firm i zajmowanych stanowisk warto wytłuścić — dla osoby rekrutującej to jest najważniejsze i tego w pierwszej kolejności będzie szukać w CV. Nie nadwerężajmy jego cierpliwości, nikt nie lubi przedzierać się wzrokiem przez jednolity tekst.
Przyjrzyjmy się też bliżej wypisanym umiejętnościom. Zwykle wspominamy tylko o tych, które potrafimy udokumentować poprzednim miejscem pracy czy przebytym kursem. Czasem jednak dużo cenniejsze są umiejętności, na które nie mamy „papierka“. Prowadzenie podczas studiów projektów, działanie w kole naukowym, organizowanie koncertów czy akcji charytatywnych — to mile widziane umiejętności nieobowiązkowe.

Interesujący ma zainteresowania

I na koniec zainteresowania. Zwykle pomijamy je lub wypełniamy w mało oryginalny sposób. A przecież nasze zainteresowania są ważne dla potencjalnego pracodawcy. Pokazują nas bowiem z perspektywy innej niż praca. Jeśli mamy nietypowe zainteresowania, napiszmy o tym. Jeśli natomiast interesujemy się tym, co większość, czyli sportem, muzyką czy podróżami, opiszmy je bardziej szczegółowo. Warunek jest jeden — muszą być to nasze prawdziwe zainteresowania, kłamstwo prędzej czy później samo wyjdzie na jaw, a wtedy zostanie nam już tylko wstyd.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. HRowiec #307317 | 89.228.*.* 28 cze 2011 23:54

    Slaby artykuł, w którym nie ma istoty problemu. Polacy nie potrafia napisać CV. Bezmyślnie wypełniają szablony w cenie smsa. Później mamy pretensje do calego świata, ze przecież nie ma dla nas pracy...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)