Doradca zawodowy pomoże w wyborze

2011-06-24 16:09:15 (ost. akt: 2011-06-24 16:10:41)

Ciągłe zmiany i wahania na rynku pracy, duże bezrobocie, zmieniająca się oferta kształcenia i zapotrzebowanie na konkretne zawody — kto szuka swojej drogi zawodowej, może czuć się zagubiony. Warto skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, który oceni nasze indywidualne predyspozycje, możliwości i szanse.

Doradca zawodowy pomoże w wyborze

Autor zdjęcia: Dobrochna Bugiera

Doradca zawodowy jest osobą, która pomoże efektownie zaplanować karierę i pomoże wybrać właściwą ścieżkę kształcenia. Na jego pomoc można też liczyć w bardziej praktycznych kwestiach, jak opracowanie dokumentów aplikacyjnych czy przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.
Doradców zawodowych znajdziemy nie tylko w urzędach pracy. Na rynku jest sporo firm zajmujących się ukierunkowywaniem absolwentów szkół, uczelni i nie tylko. Pomagają nawet emerytom.
Doradcy zawodowi działają też przy akademickich biurach karier, szkołach, ochotniczych hufcach pracy, agencjach doradztwa personalnego czy poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Nie ma znaczenia, czy jesteś bezrobotny, czy kończysz właśnie szkołę — na każdym etapie edukacji i kariery rozmowa z doradcą zawodowym może przynieść korzyści.

Lepiej zapobiegać niż potem naprawiać
Kiedy pomoc doradcy będzie potrzebna? Warto skonsultować się z nim, gdy kończymy jakiś etap edukacji i nie wiemy, co dalej robić. Największy problem mają zwykle maturzyści, którzy chcą kontynuować edukację, ale trudno im zdecydować o kierunku dalszego kształcenia. Kierują się modą lub popularnością danego zawodu czy uczelni, nie biorąc pod uwagę swoich predyspozycji czy umiejętności. Humaniście trudno będzie zostać inżynierem budowy maszyn, a kobieta skrycie marząca o byciu fryzjerką nie wytrzyma długo w pracy za biurkiem. Błędy popełniane przy wyborze szkoły i zawodowej przyszłości, po latach trudno naprawić. Dlatego warto poświęcić czas i porozmawiać z doradcą zawodowym, który obiektywnie oceni, w czym się sprawdzimy, a w czym nie za bardzo

Poznaj mocne i słabe strony
Doradca uwzględnia nie tylko naszą sytuację życiową, możliwości i umiejętności, ale też potrzeby rynku pracy i sytuację systemu edukacyjnego.
W pierwszej kolejności pomoże nam rozpoznać zainteresowania i predyspozycje zawodowe za pomocą specjalnych testów. Wskaże nam nasze dobre i słabe strony, i na ich podstawie określi kierunki dalszego rozwoju. Niektórzy mają przecież zdolności przywódcze, inni lepiej czują się pracując w zespole. Są wielbiciele nauk ścisłych, artystyczne dusze czy uporządkowani organizatorzy. Istotna jest też indywidualna sytuacja życiowa — jednych stać na pięcioletnią edukację na studiach, inni powinni jak najszybciej zdobyć zawód i zacząć zarabiać.
Wielu maturzystów zupełnie niepotrzebnie wybiera się na studia, tym bardziej, że wielu absolwentom szkół wyższych rynek pracy nie ma nic do zaoferowania. Rozmowa z doradcą zawodowym może nam uświadomić, że nie potrzebujemy dyplomu magistra. Być może lepiej sprawdzimy się jako kosmetyczka, kierowca czy kucharz.
Anna Banaszkiewicz

WAŻNE

W czym pomoże doradca zawodowy:
• udzieli informacji o zawodach, rynku pracy, możliwościach szkolenia i kształcenia
• udzieli porad ułatwiających wybór zawodu, zmianę kwalifikacji, podjęcie lub zmianę zatrudnienia
• pomoże w rozpoznaniu indywidualnych potrzeb klienta i jego trudności w znalezieniu zatrudnienia
• pomoże w sporządzeniu dokumentów aplikacyjnych
• pomoże przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą.
• zbada zainteresowania i uzdolnienia zawodowe. ab

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Meg #949171 | 85.221.*.* 11 sty 2013 23:05

    Trzeba mieć odpowiednie nastawienie kiedy idzie sę do takiego doradcy a nie liczyć na cud. Doradcy często są jak psycholodzy. Pomogą i zmotywują ale przede wszystkim trzeba chcieć wprowadzić jakieś zmiany w życiu a nie czekać że taki doradca poda wszystko na tacy.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kat30 #312765 | 178.235.*.* 4 lip 2011 14:05

    Szkoda czasu na wizyty u tzw. Doradców zawodowych- szczucznie utworzone stanowiska które są i tak nieprzydatne dla osób szukających pracy-wiem z doświadczenia.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz