Chcesz dowieźć towar, trzymaj się kierownicy

2011-07-08 16:14:36 (ost. akt: 2011-07-11 12:50:47)


Niektóre zawody wymagają spędzania wielu godzin dziennie za kółkiem. Nie zawsze jest to jazda tylko po mieście, często wiąże się także z pokonywaniem dużych odległości w terenie. O tym, czy cali i zdrowi wrócimy do domu, w dużej mierze zależy od nas samych.



Chcesz dowieźć towar, trzymaj się kierownicy

Autor zdjęcia: Dobrochna Bugiera

Agenci handlowi spędzający wiele godzin za kierownicą nierzadko uskarżają się np. na bóle kręgosłupa czy drętwienie kończyn dolnych. Przyczyną dolegliwości może być niezachowanie prawidłowej postawy za kierownicą. Podstawowym błędem wielu kierowców jest siedzenie zbyt blisko kierownicy.



Fotel i zagłówek
Fotel kierowcy powinien być ustawiony tak, aby mógł on lewą nogą swobodnie wcisnąć do końca pedał sprzęgła. Oparcie fotela należy odchylić do tyłu, do poziomu, w których kierowca będzie sięgał prawą ręką do godz.11na kierownicy, nie odrywając przy tym pleców od oparcia. 
Zagłówek, który jest często bagatelizowany przez kierowców, spełnia ważną funkcję ochronną dla naszego karku i kręgosłupa. Przed wyruszeniem w trasę powinien zostać ustawiony blisko głowy, na wysokości potylicy.



Kierownica i pasy

Kierownicę należy trzymać obiema rękami. Podczas prowadzenia samochodu lewa noga kierowcy powinna być oparta na wsporniku lub na podłodze obok sprzęgła, a prawa noga obsługiwać pedał gazu i hamulca. Należy pamiętać, że lewa noga, siedzenie i oparcie to punkty, które stabilizują kierowcę. Złym nawykiem jest ciągłe zaciskanie ręki na drążku zmiany biegów, zamiast trzymania jej na kierownicy.
Trzeba też pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Pas powinien przylegać płasko do ciała i być napięty, gdyż skręcony może łatwo się zerwać podczas zderzenia. Górna część pasa powinna być umieszczona blisko szyi, a nie na żebrach, a dolna część pasów na biodrach. kr



Radzimy


Widok kierowcy trzymającego jedną ręką kierownicę, a drugą przy uchu telefon komórkowy nie należy do rzadkości. Jednak przypominamy, że takie praktyki mogą być przyczyną groźnych wypadków. 
Oto kilka rad, jak się zachowywać, gdy w czasie jazdy dzwoni telefon:
 
• staraj się nie odbierać telefonu podczas jazdy. Twoja uwaga będzie podzielona między prowadzenie a rozmowę — nawet jeżeli rozmawiasz przez zestaw głośnomówiący

• jeżeli musisz odebrać telefon, nie wdawaj się w dłuższą rozmowę. Jeżeli to ważny telefon, spróbuj się zatrzymać w dogodnym miejscu

• ustaw głośność i ton dzwonka w sygnał, aby nagły sygnał nie zaskoczył cię i nie zdekoncentrował

• w czasie tankowania upewnij się, czy telefon jest wyłączony.


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB