Fizjoterapeuta — dobry fach w rękach

2011-10-19 16:53:32 (ost. akt: 2011-10-19 16:58:04)

Jeszcze do niedawna fizjoterapia była mało znaną i niezbyt popularną dziedziną. Jako kierunek studiów pojawiła się zaledwie kilkanaście lat temu, jednak od tamtej pory zdążyła zmienić się nie do poznania.

Fizjoterapeuta — dobry fach w rękach

Autor zdjęcia: Dobrochna Bugiera

Dobry fizjoterapeuta musi mieć bogatą wiedzę z zakresu anatomii i medycyny, być odporny fizycznie i sprawny manualnie. Powinien mieć wykształcenie co najmniej licencjackie, a najlepiej magisterskie. Tylko wyższe uczelnie (akademie wychowania fizycznego, uczelnie medyczne) kształcą na odpowiednim poziomie, przygotowując przyszłych fizjoterapeutów zarówno merytorycznie, jak i praktycznie. Wiele jest, co prawda, kursów czy szkół policealnych oferujących naukę na kierunku fizjoterapia. Jednak nie ma co się łudzić, że kilka czy kilkanaście miesięcy nauki profesjonalnie przygotuje do wykonywania tak odpowiedzialnego zawodu. Kto chce studiować fizjoterapię, musi przejść egzamin złożony z części teoretycznej oraz sprawnościowej.
Jakie cechy charakteru powinna mieć osoba, która chce zostać fizjoterapeutą? Przede wszystkim cierpliwość, opanowanie i łatwe nawiązywanie kontaktu z pacjentem. Duże znaczenie dla postępów w terapii ma motywowanie pacjenta i zachęcanie do wykonywania zaleconych zabiegów i ćwiczeń nawet wtedy, gdy są one bolesne.

Na czasie z nowościami

Studia na kierunku fizjoterapia umożliwiają gruntowne poznanie medycznych podstaw rehabilitacji. Studenci odbywają praktyki w klinikach, ośrodkach zdrowia i centrach rehabilitacji — im więcej zajęć praktycznych, tym lepsze przygotowanie do zawodu.
Nawet po ukończeniu studiów, fizjoterapeuta powinien stale się dokształcać i być na bieżąco z nowinkami w swojej dziedzinie. Z biegiem czasu pojawiają się nowe metody prowadzenia terapii, a kursy doszkalające umożliwiają zdobycie certyfikatów uprawniających do ich wykorzystywania w praktyce.

Praca w szpitalu i w salonie fitness

Specjaliści od rehabilitacji mogą pracować we wszelkiego rodzaju ośrodkach zdrowia: szpitalach, klinikach, poradniach i placówkach rehabilitacyjnych. Są też potrzebni w sanatoriach, gabinetach odnowy biologicznej, hotelach, ośrodkach sportowych czy salonach fitness. Fizjoterapeuci nie tylko pomagają chorym wrócić do dawnej sprawności, ale też wykonują masaże zdrowotne, pomagają dbać o kondycję, prowadzą gimnastykę korekcyjną czy wyszczuplającą.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (3)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Maja #1756421 | 164.126.*.* 17 cze 2015 14:57

    Mi pan Mikulski pomógł skutecznie pozbyć się bardzo uciążliwego bólu barku. Bardzo kulturalny, dociekliwy, ma czas dla pacjenta i skuteczny

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. czarny #1039768 | 88.156.*.* 30 mar 2013 16:00

    Witam, polecam Wojciecha Mikulskiego. Uczciwy fizjoterapeuta i skuteczny w ciągu 3 spotkań uleczył całkowicie ból kręgosłupa. Podaję nr 693535155 mało jest takich specjalistów którzy wiedzą jak szybko pomóc. Mnie ten pan uleczył więc i wam podpowiadam do kogo się zgłosić.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. uzo #512646 | 95.40.*.* 13 sty 2012 21:31

    możliwość studiowania fizjoterapii i rozwijania się z pasją daje Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz