Od dawna przyzwyczajeni jesteśmy do spisywania swojego życiorysu zawodowego na papierze. Jednak być może, już niedługo będzie to przeżytek. Coraz bardziej popularne wśród aplikujących na różne stanowiska staje się video CV.
Video CV z pewnością przyda się osobom, które starają się o pracę wymagającą kreatywności, np. na stanowisku przedstawiciela handlowego, pracownika agencji reklamowej czy rzecznika prasowego. Taka prezentacja jest bardziej sugestywna i mamy większe szanse, że specjalista od rekrutacji zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną. Zrobienie takiego filmiku wymaga przecież wysiłku i zaangażowania, co jest pozytywnie widziane przez przyszłych pracodawców.
Jak się zabrać do nagrania profesjonalnego video CV? Kandydaci najczęściej opowiadają o swoim doświadczeniu zawodowym, wykształceniu czy zainteresowaniach. Są to więc te same informacje, które umieszczamy w standardowych, tradycyjnych „cefałkach“. Cyfrowe CV nie powinno być długie, wystarczą dwie-trzy minuty, aby szczegółowo opowiedzieć o swoich dokonaniach. Nie przesadzajmy z długością filmu, gdyż nie ma ona przełożenia na dalszy proces rekrutacji. Wręcz przeciwnie — jeśli zanudzimy pracodawcę, nasze szanse raczej nie wzrosną. Video CV możemy przygotować samodzielnie, jednak na rynku jest coraz więcej firm, które pomogą nam to zrobić w sposób ciekawy i profesjonalny. W takich prezentacjach, oprócz wypowiedzi kandydata pojawiają się na przykład loga firm, w których do tej pory był zatrudniony lub z którymi współpracował.
Video CV jest ciekawą nowością, jednak póki co na pewno nie zastąpi tradycyjnego życiorysu przygotowanego w pliku tekstowym. Na pewno niektórym pracodawcom pozwoli szybciej podjąć decyzję o zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Inni natomiast mogą być mniej zachwyceni. Firmy rekrutacyjne stawiają bowiem na funkcjonalność dokumentów aplikacyjnych. Na rozmowę kwalifikacyjną dużo łatwiej jest zabrać papierowe CV, które umożliwia szybki wgląd w dane kandydata. Życiorys w formie multimedialnej nie daje takiej łatwości. Najlepiej więc, by video CV stanowiło uzupełnienie tradycyjnych dokumentów aplikacyjnych.
Anna Banaszkiewicz
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez