Grafika komputerowa jest obecnie jedną z najbardziej popularnych i ciekawych branż. Zawód ten wybierają co roku tysiące młodych ludzi, którzy liczą na kreatywną pracę i całkiem dobre zarobki. W zawodzie grafika komputerowego ważniejsze niż wykształcenie są posiadane umiejętności i doświadczenie.
Samo wykształcenie nie wystarczy — pracodawcy od kandydatów do pracy w tym zawodzie wymagają doświadczenia, znajomości programów graficznych i technologii. Dobrze widziane są też umiejętności artystyczne i uzdolnienie plastyczne.
Dobry grafik komputerowy musi umieć pracować w szybkim tempie i pod presją czasu. W większości firm zatrudniających grafików, ilość pracy zwykle jest ściśle uzależniona od liczby pozyskanych zleceń i terminów realizacji. A te bardzo często są "na wczoraj". Niezbędna jest też umiejętność współpracy i komunikowania się w grupie. W tej branży często trzeba współpracować z redaktorami, korektorami czy autorami tekstów, a finalny produkt przygotowywany przez grafika jest w rzeczywistości efektem pracy całego zespołu.
Graficy powinni być też sumienni i dokładni — efekty ich pracy będą oceniane nie tylko przez przełożonych, ale też zleceniodawców, którzy oczekują konkretnego projektu, zgodnego z ich wytycznymi. Od grafików wymaga się też pomysłowości, kreatywności i nieszablonowego myślenia. Najlepiej w tej branży sprawdzają się więc ludzie młodzi, z otwartym umysłem i dużo łatwiej przyswajający skomplikowane programy komputerowe. Pracując w tym zawodzie nigdy nie można osiąść na laurach. Profesja ta wymaga ciągłego rozwoju w dziedzinie informatyki i komputera. Grafik, który nie będzie na bieżąco z najnowszym sprzętem i oprogramowaniem, szybko przestanie być konkurencyjny i wypadnie z branży.
Największe pole manewru, jeśli chodzi o szukanie pracy, graficy mają w branży internetowej. Na rynku jest ogromne zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się graficzną oprawą witryn internetowych, które stale rośnie. Graficy pracują też w agencjach reklamowych, wydawnictwach, studiach grafiki komputerowej i wielu innych firmach, zajmujących się tworzeniem materiałów reklamowym czy przygotowujących do druku wszelkiego rodzaju publikacje. Można pójść na swoje Graficy też szerokie możliwości, jeśli zdecydują się na samozatrudnienie. Bycie freelancerem ma wiele plusów, a dobry grafik z rozbudowanym portfolio i referencjami od zadowolonych klientów na pewno nie będzie narzekał na brak zleceń. Początkujący graficy, którzy chcą pracować na własny rachunek raczej nie mają szans w tej branży. Dużo lepiej jest najpierw zatrudnić się w dużej, renomowanej firmie i przez kilka lat nie tylko zdobywać doświadczenie i doskonalić umiejętności, ale też wzbogacać i rozbudowywać portfolio. Dopiero wtedy można pomyśleć o samozatrudnieniu lub własnej firmie.
Anna Banaszkiewicz
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez